Yayınlar yükleniyor ...

Lahos Balığı Nedir?

Atlas Okyanusu’nun doğusunda olmasının yanı sıra Akdeniz ve Ege Denizi’nde de kendine yer bulan lahos balığı, Serranidae familyasına ait bir balık çeşididir. Bu türe ait olan balıkların en büyükleri 25 kilo ağırlığa erişirken uzunluğu ise 120 cm olarak ölçülmüştür. Çok fazla derinlere inmeden 20 ila 200 metre derinliklerde yaşayan bu balık, Akdeniz’in en lezzetli balıkları arasında yer alır. Lezzetinin yanı sıra pek çok faydası da bulunan lahos balığı, birçok mutfağın vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Lahos Balığının Faydaları Nelerdir?

Lahos balığının sahip olduğu faydaları sizler için derledik;

  • Bu balığı diğer balıklardan ayıran en önemli özelliklerden biri saf beyaz ete sahip olup yağının az olması. Böylece faydaları çok daha fazla artmış olur.
  • Kalp damar hastalıklarının başarılı bir şekilde önüne geçilebilmesi adına oldukça önemli besin kaynakları arasında kendine yer bulur.
  • Lahos balığı Omega 3 bakımından da son derece zengindir.
  • Barındırmakta olduğu vitamin ve mineraller sayesinde vücudun bağışıklık sistemini en iyi şekilde güçlendirmeyi sağlar.

Lahos Balığı Nasıl Tüketilmelidir?

Yalnızca besin değerinin yüksek olmasından dolayı değil aynı zamanda etinin sahip olduğu yapısından dolayı lahos balığının eti oldukça lezzetlidir. Bundan dolayı da dilediğiniz gibi buğulama, ızgara, kızartma, pilaki, haşlama, çorba ve salata şeklinde de hazırlayarak damak tadınıza uygun tarzda tüketebilirsiniz.

İçeriği Paylaş