Sarpan (Çitari)
  1. Anasayfa
  2. Sarpan (Çitari)

Sarpan (Çitari)

Sarpan (Çitari) Balığı Nedir?

Pek çok kişi tarafından çitari balığı olarak da bilinen sarpan balığı, yan taraflarından basık bir şekle sahiptir. Sarı çizgilerinin yanı sıra pullu görünümü ile görünüş bakımından çipura ile benzerlik göstermektedir. Ağırlıklı olarak Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi içerisinde yaşamakta olan bu balığın çene kısmı son derece kuvvetli olsa da dişleri sivri yapıda olmamasından dolayı planktonlar ve yosunlar ile beslenir. Çok fazla kişi bu balığı bilmiyor olsa da oldukça faydalı bir ete sahiptir.

Sarpan (Çitari) Balığı Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonrasında sarpan balığının tam bir mineral ve vitamin deposu olduğu belirtilmektedir. İşte sarpan balığının faydaları;

  • Kemik ve eklem sağlığı açısından kalsiyum takviyesi olarak tüketilebilir.
  • Protein bakımından son derece zengindir.
  • İçerisinde yer alan iyot ve kalsiyum gibi madensel tuzlar ile vitaminler sayesinde kişilerin bedenlerine güç ve enerji vermektedir.
  • A vitamini, fosfor ve Omega 3 barındırmasından dolayı göz sağlığının başarılı şekilde korunabilmesi adına destekleyicidir.

Sarpan (Çitari) Balığı Nasıl Tüketilmelidir?

Yosun ile beslenen bu balığın tutulmasından sonra hemen iç organları temizlenip alınmalıdır. Çünkü aksi durumda koku oluşabilmektedir. İri olan sarpan balıkları başta fırında olmak üzere çorba ve yahni şeklinde farklı sebzeler ile beraber sorunsuzca pişirilebilir. Küçük olan sarpan balıkları ise ağırlıklı olarak buğulama, tava ve ızgara yolu ile pişirilerek tüketilebilir.

Sarpan 1

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.