Macchiato

Macchiato Nedir?

İtalyanca dilinde “benekli, alacalı” olarak karşılığı bulunan macchiato kahve türü bir veya iki shot espresso üstüne yoğunlaşmış süt köpüğü eklenmesi ile oluşur. Yoğun bir lezzete sahip bu kahve türünün servisi esnasında üzerine kakao serpiliyor. Kafelerin vazgeçilmez kahve seçeneği macchiato kahve yumuşak ve bol köpüklü bir içime sahip. Her yaştan insanın tadına hayran olduğu bu kahve çeşidi uzun zamandır varlığını koruyor.

Tadı oldukça keskin olan espressoya süt kreması ve köpük eklenmesi sonucu yumuşatılmış tadı ile ön plana çıkan macchiato farklı aromalara sahip olabiliyor. Uzun bir süre boyunca demlenmiş veya french press usulüyle yapılmış espresso üstüne farklı aromalardaki tatlandırıcılar eklenerek yapılan macchiato, bol köpüklü ve üç renk katmanına sahip olacak şekilde tüketime uygun hale getiriliyor. Macchiato süsleme sanatıyla süslenerek servis ediliyor.

Macchiato Nasıl Yapılır?

Evde macchiato yapmak istiyorsanız espresso tozu edinerek espresso demlemeyi öğrenmelisiniz. Sonrasında demlenmiş espressonuzun içine süt kreması veya süt eklemeniz gerek. Bu şekilde içimini yumuşattığınız kahvenizi sunuma hazır hale getirmek ise sizin zevkinize kalmış. Espresso tozunuzu ise cam kavanozlarda ısı ve su ile temas etmeyecek şekilde sakladığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca macchiatoyu kapsül veya sıvı kıvamda satın aldıysanız buzdolabınızda saklamanız mümkün. Macchiatoyu sadece içmek için değil, pasta keklerinizi ıslatmak üzere de kullanabilirsiniz. Macchiatoyu sıcak süt veya sıcak su ile hazırlayabilirsiniz.

Macchiato büyük cam bardaklarda, üç renk katmanı belli olacak şekilde servis edilir. Macchiatonuzu sıcak veya soğuk şekilde tüketebilirsiniz. Günde bir bardak macchiato içmeniz normaldir, ancak daha fazla miktarda tüketmeniz kalp çarpıntılarına neden olabilir.  Küçük boy karamelli bir fincan macchiatoda 137 kalori olduğu bilinir. Macchiato kahvenizin kalorisi, kullandığınız sütün yağlı olup olmamasına ve tercih ettiğiniz aroma verici şurubun yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Macchiato Faydaları Nelerdir?

  • Macchiato metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip bir kahve çeşididir.
  • Macchiatonun baş ağrılarına ve kas ağrılarına iyi geldiği bilinenler arasındadır.
  • Bu kahve türünün vücudu dinlendirdiği düşünülmektedir.
  • Ayrıca macchiato kahvesi zihin karışıklığını toparlayarak odaklanmaya yardımcı olur.
  • İçerdiği B vitamini ile magnezyum ile macchiato insan vücuduna destek olmaktadır.

Macchiato foto 1

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.