Liberica

Liberica Kahve Nedir? 

Hepimizin çok sevdiği kahve içeceğinin türleri arasında bir dönemde çokça tercih edilmiş Liberica kahve de bulunuyor. 1890’lı yıllardan beri tüketime başladığımız Liberica kahve çekirdekleri, Arabica kahve stoğunun tükenmeye yüz tutmuş olduğu bir dönemde tercih edilmeye başlandı. Kökeni Filipinler’e ait olan Liberica Kahve türünün çekirdekleri ise diğer kahve çekirdeklerine kıyasla çok daha iri taneli olmasıyla dikkat çekiyor. Lezzeti pek beğenilmeyen yavan tatta bir kahve türü olan Liberica kahve, aroma olarak da isli bir yapıya sahip. Rubiaceae familyasında yer alan çiçekli bir bitki türü Libericanın dolu bir tadı vardır.

Liberica bitkisi oldukça güçlü olmakla birlikte meyveli bir aroması olan badem şeklindeki fasulyeler üretir. Diğer kahve türlerine kıyasla çok daha büyük bir bitkiden toplanan Lİberica kahvelerinin ağaç boyu 20 metre uzunluklara ulaşabilmektedir. Oldukça derin bir kök sistemine sahip Liberica bitkisi, bu kök uzunluğu sayesinde diğer kahvelere göre daha çok su ile bağlantı kurabilmektedir. Bu özelliği ile Liberica kahve sert iklimli bölgelerde yetiştirilebilir. Neredeyse diğer ağaçların hiçbir şekilde yetişemeyeceği kil ve turba yapılı topraklarda bile hayata tutunmayı başaran Liberica kahve bitkisi bu bakımdan avantajı kendi üzerine toplamıştır.

Dünya üzerinde ilk kez Liberya ülkesinde yetiştirilmesi sağlanan Liberica kahve, ismini de bu ülke isminden almıştır. 1890 yıllarında Arabica kahve bitkilerinde görülen bir kahve yaprağı pas hastalığı nedeniyle Arabica kahve çekirdekleri üretilemedi. Bu durumda Liberica kahve dünya çapında tanınmaya başladı ve pek çok ülkede yetiştirilmesi sağlandı.Bununla birlikte Liberica kahve, dünyadaki en nadir görülen kahve çekirdeği türüdür. Dünya üzerinde üretilen ticari kahve çekirdeklerinin yüzde ikisi Liberica kahve çekirdeğidir.

Liberika Kahvesi Tarifleri ve Demleme Yöntemleri

Liberica Kahvenin Özellikleri

  • Kahve solunumu uyarır. Bağırsağa olumuz etki ederek kabızlık sorununa yol açar.
  • Böbrek taşlarının düşürülmesinde etkilidir.
  • İçerdiği kafein miktarı beyindeki bazı bölgeleri uyarır ve enerji verir. Ayrıca kahvenin aşırı dozda kullanılması da uykusuzluk sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte olması gerekenden fazla kahve içen insanlarda sinirlilik hali gözlenmiştir.
  • Fazla kahve kullanmak tansiyonunuzun çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Ayrıca kahve tüketmenin kas gevşetici özelliği bulunduğu düşünülmektedir.

Diğer Kahve çeşitlerini incelemek için lütfen tıklayınız.