Vanilya

VANİLYA NEDİR?

Pastalarda ve tatlılarda sıkça kullandığımız bu tatlandırıcının aslında bir bitki olduğunu biliyor muydunuz? Tatlandırıcı özelliği ve harika kokusuyla aynı zamanda şifa kaynağı olan bu vanilya tozu olarak bildiğimiz bu bitkinin vücudumuza birçok yararı vardır. Depresyona veya strese girdiğimizde tatlılara saldırmak isteriz. Bunun bir sebebi de vanilyanın bizdeki stresi ve depresyonu azalttığı için olabilir. Vanilya özütünün tatlandırıcı özelliğinin yanında daha birçok yararı ve faydası vardır ve aynı zamanda tatlı özelliğiyle pastalarımıza harika bir malzeme olmuştur. Vanilyanın yaklaşık 25 bin türü vardır ve yenilebilen çiçekler arasına girmektedir. Çok eski zamanlardan bu yana kullanılan vanilya bitkisi kullanımı günümüzde de çok iyi bir tatlandırıcı ve kozmetik ürünü haline gelmiştir.

Vanilya özütünün tat vermesinin yanında içeriğindeki zengin mineraller ve vitaminler sayesinde besleyici bir bitkidir. Tatlandırıcı olarak çok sık kullansak da kozmetik alanında da vanilyalı şampuanlar, kremler parfümler, cilt losyonları gibi çeşitlerini çok sık görmekteyiz. Bu kozmetikler çok fazla tercih edilmenin bir sebebi ile vanilyanın has tadını kokuya dönüştürerek ondan yararlanmamızı sağlar ve aynı zamanda şifa verici olarak kullanılan bazı kremler ve yağ çeşitleriyle beraber birçok alanda kullanabilme imkânı verir.

vnlyy

Vanilyanın Faydaları Nelerdir?

Çeşitli psikolojik sorunların tedavisinde yardımcı olan vanilyanın daha birçok yararı ve faydası vardır bunlardan bazıları sindirimi kolaylaştırması ve mide hastalıkları için yararlı olması, ateş düşürmesi, vücuda enerji ve direnç vermesi gibi vanilya bitkisinin öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıklara önlem alarak iyileşme sağlaması ve adet düzensizliği yaşayan kadınlar için düzenli kullanımda bu sorunun düzeldiği gibi birçok yararı vardır. Aynı zamanda bu vanilyanın afrodizyak etkisinin yanında çok fazla kullanımının da yan etkileri ve zararları vardır. Çok fazla yararı olan bu bitkiyi çok fazla kullanmamaya da önem vermelisiniz.

Aynı zamanda piyasada vanilya bitkisi yağ haline getirilerek de karşımıza çıkar. Vanilya bütün olarak kullanılabileceği gibi toz, özüt, esans ya da yağ halinde hatta şurup halinde de kullanılabilir. Sizde evinizde vanilya özütü yapabilir, çubuk vanilyaları kullanarak vanilya özü sağlayabilirsiniz.

Çubuk vanilyaları ortadan ikiye ayırarak alkol içerisinde birkaç ay bekletilir ve tohumlarından ayrılan ve özütünü alkole bırakan bu bitki sonrasında ise alkolden tamamen arınarak geriye sadece özünün kalması sağlanır. Bu şekilde de evde kolaylıkla vanilya özütü yapabilirsiniz. Bekleme süresi oldukça uzun ve zahmetli olan bu işlem yerine hazır vanilya özleri kullanmak daha kolay olabilir. Aktarlarda rahatça bulabileceğiniz bu malzemeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

vnly

Vanilya Nasıl Kullanılır?

Öncelikle vanilya özüne ulaşmanın yollarından biri çubuk halinde olan vanilyalara ulaşmak olabilir. Bu vanilya çubukları genelde tekli satılır. İçindeki tohumları tatlandırıcı görevi gördüğünden dolayı, aldığınız vanilya çubuklarını rahatlıkla içini kesip kullanabilirsiniz. Gözünüze az gibi görünse de bu vanilya çubuklarının tatlandırıcı özelliği çok fazladır bu yüzden sadece bir tane vanilya çubuğu ile pastalarınıza ve tatlılarınızı tatlandırabilirsiniz. Vanilya bitkisinden çıkarttığınız tohumları çok güçlü bir tatlandırıcı olduğu için direk pasta karışımının içine dökebilirsiniz bu şekilde kullanılabilir. Diğer bir kullanım şekli vanilya macunudur. Vanilya ve vanilya özütünün birleşiminden yapılan bu macun, içine birazda şeker atılarak macun haline gelmektedir. Pastalarınız için bir çay kaşığı macun kullanmanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Diğer bir kullanım şekli ise vanilya özütüdür. Vanilyanın likit hali olan bu çeşit alkolde bekletilerek aromasının geçmesi sağlanır, sonrasında ise alkol tamamen uçar ve geriye sadece aroması kalır yine bu şekilde kullanmak hem daha ekonomik hem de kullanımı daha kolaydır.

 

Diğer baharatlara ulaşmak için tıklayınız.