Mısır

Mısır Nedir?

Mısır, bir tür bitkidir ve mısır tanesi olarak bilinen tohumlarından elde edilen bir yiyecektir. Mısır, dünya çapında en çok yetiştirilen bitkilerden birisidir ve genellikle mısır unu, mısır şurubu ve mısır yağı gibi birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılır. Mısır ayrıca, hayvan yem olarak da kullanılabilir ve bu nedenle, tavşanlar, kuşlar ve diğer hayvanlar için de önemlidir.

Mısır Nasıl Patlatılır?

Patlamış mısır, soğuk kış günlerinde evde battaniye altında film izlerken keyifli bir eşlikçidir. Kokusu insanı acıkmaya zorlar ve farklı baharatlarla lezzetlendirildiğinde en sevdiğiniz cips bile unutulur. Mutfağın uzmanları bu konuda bilgiçtir ancak mutfağa yeni girmeye başlayanlar için de neredeyse tek başına bir mikrodalga fırınla bile evde patlamış mısır yapılabilir. Patlamış mısırın lezzetini daha da arttırmak için karamel ya da bal gibi malzemeler de kullanabilirsiniz.

Tencerede patlamış mısır yapmak için, öncelikle teflon veya çelik bir tencere kullanın ve içine sıvı yağ dökün. Bu yağın miktarını, yapacağınız mısırın kaç kişiye yeteceğine göre ayarlayın. Daha sonra mısırları tencereye koyun ve ocağa alın. Kapak kapalı tutarak mısırları pişirin, patlama sesleri azaldığında tencereyi ocaktan alın. Kapağı açmadan önce mısırların yumuşamaması için bekletmeyi de düşünebilirsiniz. Ancak tencere kapağını uzun süre kapalı tutmayın, aksi takdirde mısırlar etkilenir ve içinde bulunan buhar nedeniyle pişmeyebilirler.

popcorn23435