Yayınlar yükleniyor ...

Salyangoz Nedir?

Orthogastropoda sınıfında yer alan salyangoz, kabuklu kara hayvanlarının ortak ismidir. Başta denizler olmak üzere tatlı sularda ve karada yaşayan türlere sahip olan salyangozun gıda olarak tüketilmesi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde özellikle de Akdeniz kıyısındaki şehirlerde yer alan mutfak kültürlerinde salyangoz yemekleri ön plana çıkmıştır. Lezzetli bir protein kaynağı olan salyangozun pek çok faydası bulunur.

Salyangozun Faydaları Nelerdir?

Farklı mutfaklarda kendine yer bulan salyangozun başlıca faydaları şunlardır;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Vücudun içerisindeki kanserli hücreler ile savaşmasına yardımcı olur.
  • Yapısındaki elastin ve kolajen maddeler ile cilt dokusundaki hasarları onarır.
  • Kemik rahatsızlıklarının giderilmesine destek olur.
  • Salyangozlar tarafından üretilen mukus, ciltteki kırışıklıkların ve yaraların iyileştirilmesi için kullanılır.
  • İçerisinde yer alan tryptophan maddesi ile beynin rahatlayabilmesini sağlayan seratonin hormonunun üretimini tetikler. Bu da duygu durumunu iyileştirir.
  • Kasların sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi adına farklı mineralleri ve vitaminleri içerisinde barındırır.

Salyangoz Nasıl Tüketilmelidir?

Pek çok kişi salyangozu nasıl tüketebileceğini tam olarak bilemiyor. Genel olarak salyangozları pişirmek için konserve veya dondurulmuş olanları tercih edebilirsiniz. Taze olanları kullanmak isterseniz dikkatli ve detaylı şekilde temizlemeniz gerekir. Salyangozu çeşitli Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi kızartarak tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra belirli bir süre haşladıktan sonra çeşitli soslar ve baharatlar ile tatlandırarak da dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

İçeriği Paylaş