Çörek Otu

Çörek Otu Nedir?

Çörek otu, tıp biliminde yüzyıllar boyunca kullanılan ve insan sağlığını koruyan en özel bitkilerden bir tanesidir. Sağlığı korumak adına tercih edilen ve şifalı bitkiler arasında kabul edilen çörek otunun hem tohumu hem de yağı kullanılabilir. Eski Mısır firavunlarından olan Tutankamon ve Kleopatra’nın kullandığı bilinen bu bitki Hipokrat tarafından da kullanılmıştır.

İnsan sağlığına pek çok yönden iyi gelen bu bitkiyi tüketerek vücudunuzda meydana gelmesi muhtemel pek çok sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. İçerisinde TQ, THQ ve Timol gibi pek çok vitamin barındıran bu bitkinin yağ, karbonhidrat ve albümin bakımından oldukça zengin olduğu ifade edilebilir. Şimdi gelin bu zengin içeriğe sahip bitkinin sizin için ne tür ayrıcalıklar sağlayacağına bir göz atabilirsiniz.

corek otu foto 1

Çörek Otu Faydaları Nelerdir?

Çörek otu faydaları ile vücudunuzda çok değerli sonuçlara kapı aralamak ister misiniz? O halde aşağıdaki detaylara daha yakından bir göz atın!

  • Antioksidan özellikleri sayesinde vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlar,
  • Kanser türlerine karşı oldukça etkili bir seçenek olan çörek otunun kemoterapiye nazaran daha avantajlı olduğundan söz etmek gerekir,
  • Alerjik rinit olarak bilinen sorunların ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir,
  • Burun akıntıları, tıkanmalar ve hapşırma gibi sorunlara karşı güçlü bir çözümdür,
  • Beyin fonksiyonlarını etkileyen bir hastalık olan Alzheimera karşı oldukça iyi bir çözümdür,
  • Epilepsi tedavisinde yaygın bir şekilde tercih edilir,
  • Solunum yolları hastalıkları ve öksürüğe karşı oldukça güçlü bir seçenek olan çörek otunun bronşite de iyi geldiği söylenir,
  • Hipertansiyon gibi insan hayatını riske eten problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlar,
  • Yüksek kolesterol tedavisinde çok yoğun kullanılır.

Sağlığınızı korumak açısından çok değerli bir seçenek olan çörek otunu siz de kullanın kaliteli bir taşama kapı aralayın!

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Çörek otu; yağ ve tohum şeklinde kullanılabilir. Yağı, cilde ve saçlara çok iyi gelen çörek otunun tohum formunda herhangi bir işleme maruz kalmadan kullanılması da mümkündür. Tohum hali poğaça ve diğer yemeklere lezzet katması açısından kullanılan çörek otunu kusursuz bir şekilde kullanmak size de çok iyi gelecek!

Diğer Baharat çeşitlerini incelemek için lütfen tıklayınız.