Mahlep

Mahlep Nedir?

Mahleb, oleik ve linoleik asitler gibi bazı önemli asitleri içeren St. Lucie Cherry ağacının veya Prunus mahaleb’in kurutulmuş bir çekirdeğidir. Bunlar, kalp ve beyin sağlığı için gerekli olan Omega-3 yağ asitleri ailesinin bir parçasıdır ve vücudun herhangi bir bölümünün iltihabının azaltılmasıdır.

Bu baharat, Yunan ekmeklerinde ve Paskalya kurabiyelerinde popülerlik buluyor. Yunan-Amerikalılar ve Akdeniz yemek yeme biçimine özel ilgi duyan insanlar dışında Amerika Birleşik Devletleri’nde tipik olarak kullanılmaz. Tohumlardan% 30 yağ çıkarılabilir. Bu yağ öncelikle daha önce bahsedilen oleik ve linoleik asitlerden oluşur.

Mahleb’in dillerin menajeri bir adı vardır. Arapça’da ‘halub; Mandarin’de ‘ma ha li ying tao; Japonca’da ‘Maharibu; Portekizce’de ‘abrunheiro-bravo; Rusça’da ‘vishnya makhalebka; Fransızca, Almanca, Hintçe ve İspanyolca’da ise ‘mahaleb’ olarak adlandırılır. Ayrıca St. Lucies Cherry veya St. Lucies kiraz çekirdekleri olarak da pazarlanabilir. Bazen “mahlab” olarak yazılır.

Mahleb’in Tarihçesi

Arapça’da “mahleb” isminin birçok farklı yazım ve telaffuzu vardır ve bu nedenle farklı şekillerde yazılmıştır. Bazı insanlar almahaleb diyor, makaleyi doğrudan kelimeye eklerken, diğerleri sadece ortak “halub” u kullanıyor. Arapça mahleb’den bahsedenler ilk olarak İran’ın Rey kasabasında doğan bir grup İranlı alim olan Al-Razi’nin ortaçağ yazılarında bulundu.

Bu baharat için bir isim, Matthaeus Silvaticus adlı bir adamın doğal ilaçlar veya ilaçlar hakkında bir bilgi ansiklopedisi derlediği ve Arap ülkelerinin kirazlarının çekirdeğinden bahsettiği 1317 yılına kadar Latince’de görünmedi. Yazılarında “mahalab” olarak adlandırılmıştır.

İnana, savaş, seks, siyasi güç ve arzu gibi şeylerin Sümer tanrıçasıydı. Tüm tanrıçaların en büyüleyicilerinden biri olduğu düşünülürse, İnana’yı temsil eden erken Sümer yazısında bahsedilen ağacın Prunus mahaleb olması muhtemeldir. Ne yazık ki, kesin bir kanıt yoktur, eksi ağacın meyveden daha fazla çiçek ürettiğinden ve tıpkı St. Lucie Cherry ağacı gibi sert odunlara sahip olduğundan bahsetmeleri gerçeği. İnanas ağacının konumu için başka seçenekler de var, ancak bu ağaç hepsinin en güçlü rakibi.

Mahleb ilk olarak Türkiye ve Orta Doğu’da parfümlere ek olarak kullanılmıştır. Eşsiz koku, ince ama dikkat çekici mükemmel bir karışımdır ve kokular için idealdir. Şu anda, baharat dört ayaklı arkadaşlarımıza yönelik bazı Yunan şampuanları ve saç kremleri için koku sağlıyor – kediler ve köpekler.

Tarihsel olarak, sağlık yararları için tanınmıştır. Hipertansiyonu caydırdıkları ve tümör büyümesini inhibe ettikleri için çok çeşitli sağlık artırıcı özelliklere sahip bir dizi bileşik olan kumarinler bakımından zengindir. Bu bileşiklerin aynı zamanda mahleb’in farklı lezzetinin kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’ne, yanlarında bir parça eve getirmeyi uman göçmenlerle seyahat ettiğine inanılıyor, ancak ABD’de bilinen baharatın hayal kırıklığı yaratacak kadar az tarihi var. Değerini tanıyan kültürlerin diyetlerindeki özel yerini hiçbir zaman kaybetmedi, ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu tüketici ile henüz hareketli bir popülerlik kazanmadı. Akdeniz yemek kitaplarındaki görünümün artması ve Akdeniz diyetine olan ilginin artması, mahleb’e biraz daha hak ettiği ilgiyi gösterdi, ancak çoğu radarın altında uçmaya devam ediyor.

Bugün bu baharat, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Yunan pişirme baharatı olarak ünlüdür. Şekerli yemeklerin tadını çıkarıp çıkarmadığı konusunda potansiyel olarak sınırsız gıda uygulamalarına sahip olmasına rağmen, tatlılarla olan mükemmel ilişkisi nedeniyle tek bir gıda kategorisine güvercin deliklidir. Bir dahaki sefere biraz tsoureki alabiliyorsanız, mahleb ile tatlandırılmış bir somun kapmak için kendinize iyilik yapın

Mahleb Yetiştiriciliği

Mahleb, St. Lucie Cherry’nin kiraz taşlarının içindeki çekirdekten gelir. Çekirdek bir damlacık şeklindedir ve tazeyken bej renklidir, ancak yaşlandıkça pigmentasyonda koyulaşır. Bu kiraz, çoğunlukla Orta Doğu, Akdeniz ve Güney Avrupa’da görülen ağaçlarda yetiştirilir. Orta Avrupa’da da bulunur, ancak bu çok daha nadirdir. Suriye, savaştan önce bu baharatın bir numaralı ihracatçısıydı, ama şimdi İran. Idb Al-Awwan, 12. yüzyılın sonlarında bu ağacın ekimi hakkında yazılmış kitabın yazarıydı. Ağacın büyümesi hızlı ve kolay olduğunu, ancak özellikle kuraklığa toleranslı olmadığı için bitkinin sulanmasına ayak uydurduğunu detaylandırıyor. Besin bakımından fakir topraklarda yetişebilir.

St. Lucies kiraz ağacı derin, lifli kökler olarak. Dallar arasında çok fazla mesafe vardır ve kabuğu, yere bağlı olarak grimsi kahverengiden maun rengine kadardır. Bu ağaç, zayıf tohumları ortadan kaldırmak için seçici tohum kürtajı uygular ve çok yüksek bir çiçek / meyve oranı bırakır. Seçici tohum kürtajı, kalan tohumlara daha güçlü bir hayatta kalma şansı ve daha iyi bir kaynak kaynağı sağlar. Seçici tohum kürtajı süreci karmaşıktır ve bitki tarafından dış elementlerle birlikte belirlenir. Örneğin, kurak bir iklimdeki bir bitkinin bunu, kaynakların çok daha fazla olduğu ve daha fazla tohumun hayatta kalma ihtimalinin yüksek olduğu yaprak döken bir iklimdeki bir ağaçtan daha fazla uygulaması daha olasıdır. St. Lucie Kiraz ağaçları hastalıklara karşı dayanıklıdır. Ağacın çiçekleri küçük ve beyazdır, uzun saplarda bir araya getirilmiştir. Özellikle hoş kokulular. Kirazlar veya ağacın meyveleri çok küçüktür, genellikle çapı bir santimetre veya daha azdır ve tüketim için çok acıdır. Et, çoğu durumda kiraz taşının çekirdeğine erişim için göz ardı edilir. Ağaç, güzel çiçekler için Avrupa’nın bazı bölgelerinde süs olarak yetiştirilir.

Meyve olgunlaştığında tohum meyveden çıkarılır, yıkanır ve sonra kurutulur. Yumuşak iç çekirdek sert gövdeden çıkarılır ve daha sonra kurutulur, paketlenir ve son olarak tüm çekirdek veya öğütülmüş olarak satılır.

Mahlep foto 1

Mahleb ile Yemek Pişirmek

Yunanlılar eşsiz baharat kullanımlarıyla bilinir ve lezzet paletleri içinde mahleb bulunur. Yunan Paskalya ekmeği veya tsoureki, geleneksel olarak mahleb ile tatlandırılır. Bu ekmek için çevrimiçi olarak bazı mükemmel tarifler var ve tanıyabileceğiniz herhangi bir Yunan aşçının muhtemelen cephaneliğinde bir varyant tarifi olmalıdır. Bu, genellikle özel günler ve tatiller için kullanılan bir baharattır, çünkü çoğundan daha zor gelir, bu nedenle çevrimiçi olarak sınırlı sayıda tarif görmek sizi şaşırtmaz.

İlginçtir ki, baharatla ilgisi olmayan ve içerik listesine dahil edilmeyen “Mahleb ekmeği” adı verilen bir tür Mısır ekmeği vardır. Tabii ki, isterseniz kendiniz ekleyebilirsiniz. Lezzetin araştırılması, bu baharatın önemli bir savunucusudur.

En sık fırıncılıkta bulunur, ancak sevimsiz, zengin tip yiyeceklerle de yerini bulur. Lezzet, kiraz ve badem ipuçlarıyla ağzına sevgiyle aşinadır.

Hatta bazı aşçılar dondurmalarında yıldız lezzeti olarak mahleb için yaratıcı bir kullanım alanı bulmuşlardır. Bazı Orta Doğu peynirlerinde de bulunabilir.

Gerçekten eşsiz bir lezzet deneyimi için sote sebzeler gibi tuzlu yemeklerin üzerine biraz öğütün ve serpin. Kahvaltı masasına yeni bir şeyler getirmek için bu baharatla krep yapın. Badem benzeri lezzete iltifat etmek için krepleri yaban mersini sosu ve limon suyu fışkırtmasıyla çırpın.

Tarifinize iyi bir lezzet vermek için çok fazla şey eklemenize gerek yok, ancak sıkıcı, sıkıcı bir tarifi kesinlikle taze ve çekici bir şeye dönüştürebilir. Birçok tarif, mahleb’in isteğe bağlı olduğunu söylüyor, ancak dışarıda bırakmak kesinlikle yemek deneyiminin zevkini azaltacaktır. Bu lezzet unutulamaz.

Baharatlı tatlı patates çörekleri gibi tatlılar, yemeğe belirli bir oomph artışı eklemek için bu tada güvenir. Tatlılarda bulunur çünkü tatlılara ve süt ürünlerine çok iyi iltifat eder ve bunlar genellikle akşam yemeğinden sonraki muamelelerin ana bileşenleridir.
Mahleb meyveler, ekmekler, süt ürünleri, fındık ve bal ile iyi bir şekilde birleşir.
Badem, kayısı, gül suyu, antep fıstığı, hurma, ceviz, tarçın, hindistan cevizi, haşhaş tohumu ve susam tohumu ile tadı güzeldir.

Mahleb’in Tadı Nasıl Olur?

Mahleb, hem kiraz hem de gül notaları ile narin, hafif bir badem tadına sahiptir. Tatlı yiyeceklere ekstra bir boyut katan güzel, hafif acı bir tat var. Hatta bazıları lezzetin belli belirsiz gül suyundan olduğunu söyledi.

Değişimler ve Dönüşümler

İkameler arasında öğütülmüş rezene tohumları, öğütülmüş kakule veya organik öğütülmüş kakule ve öğütülmüş Çin bademleri bulunur. Bu ikameler, mahleb’in nüanslı lezzetlerinden yoksundur, ancak tarif baharat gerektiriyorsa bir tutam içinde kullanılabilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın tarifler bunu gerektirmez, ancak Yunan ekmeği gibi bir şey için oldukça gereklidir.

Bir ekmek yapıyorsanız, tarçın veya anason iyi bir alternatif olabilir. Yemeğin genel lezzetini değiştirecek, ancak yine de lezzetli olacak.