Yenibahar

Yenibahar Nedir?

Yenibahar bir ağacın kurutulmuş meyvesinden elde edilir ve bu eşsiz baharat çeşidi olan meyve genelde köfte çeşnisi olarak kullanılır. Bu yüzden köfte baharatı ve dolma baharatı olarak da adlandırılabilir. Tarçın, karanfil, karabiber, kakule ve zencefil gibi birçok baharatla alakası vardır. Tüm dünyada benimsenen bu baharatları yemeklerimize ve tatlılarda çok sık kullanırız ve damak zevkimize oldukça uyum sağlar. Lezzeti ve faydaları oldukça çeşitli olan bu meyve yeşilken toplanır ve güneşte kurutulur. İyice kahverengi hale geldikten sonra toz haline getirilip bize sunulur. Hem etlerimizde kullandığımız bu baharatları kek, pasta, gibi tatlı çeşitlerine hem tat hem de koku vermek için çok sık kullanırız.

Yenibahar foto

Yenibahar Faydaları Nelerdir?

Bu eşsiz meyvenin tadı kadar, insan sağlığı açısından da oldukça yararlıdır. Bu meyvenin yararları saymakla bitmez. Damar sertliğini giderme konusunda çok yardımcıdır. Anti bakteriyel ve antiseptik özelliğinden dolayı diş sağlığımızı korumamıza yardımcı olur. Birçok diş fırçası ve diş macunu firmalarında bu baharatlarında kullanıldığını görebiliriz. Ağız kokusu giderme konusunda ve diş iltihaplarına karşı etkili olan bu bitki midemizdeki gaz sorunlarını gidermenin yanında hazımsızlık gibi problemleri gidererek mide krampları içinde çok yardımcıdır. Midemize de yardımcı olan bu baharatlar mide bulantısı ve başımızın belası olan ishal sorunlarına da iyileştirici özellik gösterir. Tabi sadece mide ile kalmaz eklem ağrılarını azaltarak kemik gelişimine katkı sağlar, bağışıklık sistemini ve hafızayı da güçlendirir.

Tabi tüm bunların yanında içerdiği C vitamini sayesinde soğuk algınlığı gibi bronşit, kuru öksürük ve nezleye de çok iyi gelir. Bu yenibahar bitkisi yağ masajı olarak da kullanılır ve sakinleştirici özelliği, kan dolaşımını hızlandırıcı faydaları vardır.

Yemeklerimizin Vazgeçilmezi Baharatlar

Türk mutfağının lezzetlerinden özellikle dolma ve et yemeklerinde de tercih edilen bu yenibahar baharatı acımtırak tadı ve kokusu ile en çok tercih edilen baharat çeşitlerindendir. Türk mutfağının ayrılmayan parçalarından bir tanesi haline gelen bu baharat tohumundan elde edilen yağ hep tıp alanında da geniş bir kullanıma sahiptir. Yenibahar bitkisini öğüterek baharat haline getirebilir. Yenibahar baharatını genelde dolmanın iç malzemesine ve köfte harcına kullanıyoruz. Evinizde turşu basarken bile bu baharatı kullanmanız açısından yenibahar bitkisini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yenibahar Bitkisi Kulanım Alanları

Yenibahar bitkisinin yaprakları ile elde edip kullanabileceğiniz yağı ile de birçok cilt hastalığına karşıda kullanmanız mümkündür. Bu bitkisinin yapraklarını buhar yöntemi ile uygulayıp yağını elde ederek cilt hastalıklarına karşı kullanabilir aynı zamanda ağrı kesici özelliği içinde kullanılır. Fakat bu yenibahar yağının fazla kullanılması cildi tahriş edebilir. Uzmanlar yenibahar bitkisini tüketmemiz için bize tüyo verir. Güçlü bir madde olmasının yanı sıra zayıf bünyelere iyi gelmez ve hamile hanımlarında kullanması tehlikeli olabilir. Bu yüzden eğer alerjik hastalıklarınız varsa bu bitkiyi kullanmanız için doktor önerisi almanız gerekebilir. Tatlılarda bile kullandığımız bu baharatın lezzeti benzersiz aynı zamanda çok fazla kullanım alanıyla beraber faydalarını da bize sunar.

Birçok yararı bulunan bu bitkiden elde edilen tozlar, unutkanlığı azaltarak kan hücrelerini arttırır, bu özelliğiyle beraber özellikle kış aylarında çok üşüyen kişiler bu baharatı rahatlıkla tüketebilir. Ayrıca yenibahar bitkisinden oluşan yağı mantar tedavisinde de kullanılır. Aktarlardan rahatça alabileceğiniz bu mucizevi yağı bu tarz sıkıntılarınız için kullanabilir ve özelliği çok olan bu yağın faydalarından sizde yararlanabilirsiniz. İsterseniz bu bitkiyi yetiştirebilir ve yağını elde ederek siz de sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Sizde yararları saymakla bitmez bu bitkiyi rahatlıkla tüketebilirsiniz.