Zerdeçal

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal bildiğimiz gibi zencefilgiller ailesi içerinde sarı çiçekli ve iri yapraklı olan bir bitki türüdür. Güney Asya kültüründen tüm dünyaya yayılan bu bitki sarı renkli olmasıyla bilinen bu baharat içerisinde bulunan kurkumin bileşeni ile sağlık üzerinde çok fazla olumlu etkisi vardır. Özellikle son yıllarda oldukça popüler haline gelmesi ve bilim dünyasında etkilerinin kanıtlanması insanların bu bitkiye olan eğilimini arttırarak resmen sağlık saçmıştır. Bu zerdeçal tozunun yemeklerde çokça kullanılmasının yanı sıra çaylarının hazırlanması ve yoğurt kürleriyle beraber birçok tüketim seçeneği vardır. Zerdeçal tozunun bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklardan korumak gibi olumlu etkilerinin yanında düzenli tüketimle beraber birçok şifayı da yanında getirmektedir.

Sağlık Deposu Zerdeçal

Zerdeçalın insan sağlığına faydaları saymakla bitmez. Birçok faydası olan bu zerdeçal bitkisinin uzun yıllar süren bilimsel araştırmalar mevcut olup kanıtlanmıştır. Sağlık konusunda araştırmaları hakkında olumlu etkileri hakkında fikirler uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Artık sofralarda sıklıkla kullanılan bu mucize baharat güçlü antioksidan özelliği ile hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de enfeksiyon hastalıkları konusunda da rahatlık sağlayabilir. Zerdeçalın yoğurt ile kullanılması genelde insanların tüketme seçenekleri arasında bulunur ama aslında her türlü yemeğin içine karıştırarak kullanılabilir ve yemeğin tadını bozmaz ama başka bir yöntem ile tüketmek istiyorsanız günlük 2 kaşık toz zerdeçal tüketerek de yararlanabilirsiniz.

Zerdeçal yalnızca bir besin olarak da değil cildimize sürerek de kullanabileceğimiz bir bitkidir. Birçok cilt hastalığına yardımcı olan bu zerdeçal, sivilce, sedef hastalığı ve egzama gibi ciltle alakalı birçok sağlık sorununun üstesinden gelmesinde etkili bir rol oynar. Doğal karışımlarla hazırlanan ve içerisinde zerdeçalın bulunması önemli rol oynayan bu karışımlar yaraların iyileşmesi ve mikropları öldürmesiyle yaralarımıza veya sorunlu bölgelere direk uygulayarak kullanabiliriz. Ciltte renk tonunun eşitlenmesi ve nem dengesinde önemli bir yere sahip olan zerdeçal, kozmetik olarak da uygulanarak yüzümüze maske yaparak da kullanabiliriz.

zrdcl

Zerdeçal Nasıl Elde Edilir?

Toprak altında yetişen bu bitki, ılık ve nemli havalarda yetişir. Toprağı çok seven bu bitki 6-10 ay arasında yetişir ve yetiştikten sonra rahatça kullanılabilir. Zerdeçal bitkisi iyice temizlendikten sonra suda kaynatılır ve kurumaya bırakılır, kurumuş olan koyu renkli sarı kök saplarının öğütülür. Öğütülen toz baharat olarak kullanılabilir. Zerdeçalı isterseniz renklendirmede de kullanabilirsiniz. Yapımı kolay olan bu baharatın saklama koşulları ise ışık almadan korunmalıdır. Geriye kalan tek şey bu enfes baharatın yemeklerde kullanılması ve yararlarının bize geçmesidir.

Artık bilim adamlarının kanser tedavisinde bile kullanabileceği bu bitkinin özellikle kadınlar için meme kanserini önlediği kanıtlanmıştır. Bu yüzden hem meme kanseri hem de erken menopoz gibi sorunlarda şifa olarak kullanılan bu bitkinin özellikle hanımlar için kullanılması yararlı olacaktır.

Zerdeçal Kullanım Alanları Nelerdir?

Sofralarda sık olarak kullanılan tavuk gibi yemekler için bu baharatı aslında çok kullanırız. Hep kullandığımız köri baharatına sarı rengi veren zerdeçaldır ve tavuk gibi yemeklerimize eşsiz bir lezzet katar aynı zamanda makarna sosları ile kullanılarak da güzel lezzetler elde edebiliriz. Ayrı olarak bu zerdeçalı yoğurt ve karabiberle kullanarak zayıflama için yoğurt kürü yapabilir ve her akşam yatmadan 2 saat önce tüketebiliriz. Böylece yağları eritmede yardımcı olur ve bu bitkinin sınırsız yararlarından bir faydasını daha görmüş oluruz. Toz zerdeçal ile doğal zeytinyağı ve yoğurtla karıştırarak hazırladığımız karışımları cildimize uygulayabilir ve cildimize iyi gelmesini sağlayabiliriz. Birçok faydası olan bu zerdeçalı günlük hayatımızda kullanmaya özen göstermeliyiz ve alışkanlık haline getirmeliyiz.

zrdcl 2