Istakoz

Istakoz nedir?

Istakoz, bir tür deniz kabuklusu veya salyangozdur. Istakozlar, genellikle denizlerde yaşayan, dikine uzun bir kabuğa sahip, kıvrımlı bir yapıya sahip canlılardır. Istakozların en bilinen çeşidi olan Kalamar istakozu, denizlerde ve okyanuslarda yaşayan, sıcak ve soğuk sularda bulunabilen bir türüdür. Istakozların en çok bilinen türevi olan kalamar istakozu, Avrupa mutfağında sıkça kullanılan bir lezzet kaynağıdır. Istakozlar, genellikle haşlanarak, ızgarada veya fırında pişirilerek yenebilir ve lezzetleri oldukça farklıdır.

Istakoz Nasıl Pişirilir?

Istakoz, çeşitli yöntemlerle pişirilebilir. Örneğin, istakoz, fırında, ızgara veya tavada pişirilebilir. Ayrıca, istakoz, haşhaşlık olarak da tüketilebilir.

Fırında pişirme yönteminde, istakoz, öncelikle temizlenir ve buzdolabında birkaç saat bekletilir. Daha sonra, istakoz, tuz ve diğer baharatlarla ezilir ve fırın tepsisine dizilir. Fırının orta rafına yerleştirilen istakoz, 180°C’de 15-20 dakika pişirilir. Pişirme süresi, istakozun büyüklüğüne göre değişebilir.

Izgara yönteminde ise, istakoz, öncelikle temizlenir ve buzdolabında birkaç saat bekletilir. Daha sonra, istakoz, tuz ve diğer baharatlarla ezilir ve ızgaraya yerleştirilir. Izgara, orta-yüksek ısıda tutulur ve istakoz, her yönünün piştiğinden emin olunana kadar çevrilir.

Tavada pişirme yönteminde ise, istakoz, öncelikle temizlenir ve buzdolabında birkaç saat bekletilir. Daha sonra, istakoz, tuz ve diğer baharatlarla ezilir ve tavada hafifçe yağlandıktan sonra pişirilir. Istakoz, her yönünün piştiğinden emin olunana kadar çevrilir.

Istakoz helal mi?

Istakozların helal olup olmadığı konusunda kesin bir karar vermek zordur. Ancak, İslam dininin yasaklamadığı bir tür olarak kabul edilirler. Bununla birlikte, bazı İslam düşünürleri istakozların helal olmadığını iddia ederler ve onların yemesini tavsiye etmezler. Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, bir soruya verdiği yanıtta midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz hayvanlarının ‘helal olmadığını’ belirtmiştir.

Istakoz 1

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.