Lambuka

Lambuka Balığı Nedir?

Mahi – mahi balığı, dorado gibi isimlere de sahip olan lambuka balığının bilimsel ismi Coryphaena Hippurus’tur. Tropikal ve ılıman kuşağın tamamında görülmekte olan bu balık, suyun altında iken mavi, yeşil ve sarı tonlarında görülürken sudan çıktığı anda ise rengi solmaya başlar. Ve bir süre sonrasında rengi kararır.

Lambuka Balığının Faydaları Nelerdir?

Farklılığının yanı sıra faydaları ile de oldukça kalın bir deri yapısına sahip olan lambuka balığının faydaları ise şunlardır;

  • İçerisinde A vitamini yer alır. Bu da başta kemik ve dişler olmak üzere cilt yapısının sağlıklı olması konusunda oldukça faydalıdır.
  • 100 gram lambuka balığında yalnızca 1 gram yağ bulunmaktadır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Lambuka Balığı Nasıl Tüketilmelidir?

Kalın bir derisi olan lambuka baslığını pişirmeden önce iyi bir şekilde temizlemeye özen göstermelisiniz. Temizleyip derisini yüzmenizden sonra eğer isterseniz fileto tarzında dilimledikten sonra tavada zeytinyağı ile rahatlıkla pişirebilirsiniz. Bu aşamada çok daha lezzetli bir tat elde etmek isterseniz pişirme işlemi öncesinde etinizi marine edebilirsiniz. Yapacağınız bu işlem ile beraber çok daha lezzetli ve yumuşak bir ete sahip olacaksınız. Tavanın yanı sıra fırında da yine lambuka balığını pişirerek tüketebilirsiniz. Bunun için özel soslar ile balık parçalarınızı kapladıktan sonra bunları tepsiye dizip üzerilerine soğan ekleyerek pişirebilirsiniz. Böylece ortaya oldukça lezzetli bir yemek çıkmış olur.

Lambuka

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.