Lüfer

Lüfer Nedir?

Ülkemizde en çok bilinen ve tüketilen balıklar arasında yer alan lüfer, Pomatomidae familyasından bir balık türüdür. Uzun bir vücuda sahip olan bu balığın iki tane sırt yüzgeci, çatal kuyruğu bulunmaktadır. Defne yaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana, sırtıkara olarak küçükten büyüğe doğru isimlendirilmektedir. Pek çok faydayı içerisinde barındırmakta olan lüfer, sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Lüferin Faydaları Nelerdir?

B12 kaynağı olarak da bilinen lüferin başlıca faydalarını sizin için derledik;

  • Vücuttaki oksijen oranını arttırır ve kan içerisindeki zararlı hücrelerin birikmesini engeller.
  • Metabolizmanın düzenlenmesini sağlayarak sindirimi kolaylaştırır.
  • Magnezyum içermesinden dolayı kan akışını normalleştirir ve kalp ritmini dengeler.
  • Antioksidan ve potasyum içeren bu balık vücuttaki serbest radikallerin dolaşmasını engeller. Hücrelerin mutasyona uğramasını engelleyerek kanserli hastalıkların ortaya çıkmamasına yardımcı olur.
  • Havaların soğuması ile beraber hantallaşmış olan vücut ve beyni toparlar. Beyin fonksiyonunu hızlandırır ve yorgunluğu giderir.
  • Dokuları hızlıca iyileştirir ve yaşlanmayı geciktirir.

Lüfer Nasıl Tüketilmelidir?

Büyük bir balık türü olarak da bilinen lüferin eti bundan dolayı oldukça fazladır. Sağlıklı bir şekilde tüketilmek istendiği zaman ızgara olarak pişirilmesinin yanı sıra kılçıklarından ayrıldıktan sonra kızgın yağda hızlıca kızartılarak salatalara da eklenebilmektedir. Lüferi fırında pişirerek tüketmek istiyorsanız sade olarak pişirmek yerine lüferin yanına oldukça yakışan defne yapraklarını da kullanarak balığınızı fırınlayabilirsiniz.

Lufer e1608993749514

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.