Levrek

Özellikle de kış aylarının vazgeçilmez balıkları arasında kendine yer bulan levrek, Moronidae familasyona ait bir balık çeşididir. Vücudunda fusiform şeklinde ve derisi büyüdükçe pullar ile kaplıdır. Karın kısmı daha açık gümüşi renkte iken sırt kısmı ise kurşun rengindedir. Etçil olmasından ötürü son derece lezzetli olan bu balığın aynı zamanda pek çok faydası bulunmaktadır.

Levreğin Faydaları Nelerdir?

Vitamin, mineral ve demir açısından son derece zengin olan levreğin başlıca faydaları ise şunlardır;

  • Kas fonksiyonlarını düzene sokmaya yardımcı olan proteinleri içerisinde barındırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kış aylarında hastalıklara yakalanma oranını düşürür.
  • A vitamini ve fosfor bakımından zengin bir yapıda olmasından dolayı gözlerin çok daha iyi bir şekilde görmesini sağlar.
  • Omega 3 bakımından zengin olmasından dolayı beyin gelişimine yardımcı olur. Bundan dolayı hamilelerin ve çocukların sıklıkla levrek tüketmeleri tavsiye edilir.
  • Kalp damar sağlığını destekler.
  • Ciltteki bağ dokusunu koruyarak kırışıklıkların ortaya çıkmasını önler ve yaşlanmayı geciktirir.

Levrek Nasıl Tüketilmelidir?

Genel olarak diğer balık türlerinde olduğu gibi levrek için de faydalarını tam olarak elde etmeniz adına levreği mümkün olduğu kadar kızartarak tüketmemelisiniz. Fırında buğulama ya da ızgara şeklinde yapılacak olan pişirme şekli besin değerlerinin ölmemesini sağlayacaktır. Sade olarak pişirip tüketebileceğiniz levrek balığını aynı zamanda farklı sebzeler ile beraber de pişirip tüketebilirsiniz.

 

Levrek

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.