Kılıç

Kılıç Balığı Nedir?

Üst çenesi kılıç gibi uzun olmasından dolayı kılıç balığı olarak adlandırılan bu balık türü, Xiphiidae familyasındandır. Balığın vücut kaslarından gelmekte olan ısının gözlerine aktarıldığı özel bir ısıtma sistemi bulunur. Var olan bu ısıtıcı sistem sayesinde gözlerinin görme işlevi adına gerekli ısı sağlanmış olur. Kimi zaman bronz bir görünüme sahip olan balığın gövdesi kimi zaman ise yeşilli ve mavili bir renktedir. Sahip olduğu faydalar ile de pek çok kişinin vazgeçilmez besinleri arasında yer alır.

Kılıç Balığının Faydaları Nelerdir?

100 gramı içerisinde yaklaşık 20 gram kadar protein bulunan kılıç balığının bu porsiyonu ile günlük protein ihtiyacının %40’ı karşılanabilmektedir. Tek faydası ise bu değildir.

  • Sinir, kas ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur.
  • Düzenli tüketilmesi durumunda kansere yakalanma ihtimalini düşürür.
  • D vitamini açısından zengin olmasından dolayı kemiklerin korunmasına yardımcıdır.

 Kılıç Balığı Nasıl Tüketilmelidir?

Pulsuz balıklar arasında yer alan kılıç balığı, derisi soyularak pişirilebilir. Fırınlayarak tüketmek istediğiniz kılıç balığını fileto şeklinde hazırlayabilir, sade şekilde pişirebileceğiniz gibi eğer isterseniz farklı sebzeleri de yanında tercih edebilirsiniz. Mangal ve ızgara yöntemi de yine sağlıklı şekilde balığınızı pişirmenize yardımcı olacaktır. Kılıç balığını eğer ki kızartarak tüketmek istiyorsanız, bunun için dikkat etmeniz gereken en önemli şey yağın kızgın olmasıdır. Böylece besin değerleri çok fazla düşmeden pişirmiş olursunuz.

Kilic e1608993483811

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.