Orfoz

Orfoz Balığı Nedir?

Tür bakımından levrek ile akraba olan orfoz balığı, farklı türlere sahip olan balıklar arasında yer alır. Ege Denizi ve Akdeniz’in güney kıyılarında bulunan orfoz balığının bilimsel adı ise Epinephelus Marginatus’dur. Bu balığın büyük bir kafası, dikenli yüzgeçleri ve desenli bir derisi bulunur. Vitamin bakımından ciddi anlamda zengin olan bu balığın faydaları ise saymakla bitmez.

Orfoz Balığının Faydaları Nelerdir?

Diğer balık türleri gibi pek çok faydayı içerisinde barındırmakta olan orfoz balığını tükettiğiniz zaman elde edeceğiniz faydalar ise şunlar;

  • Yoğun bir protein kaynağı olarak da bilinen orfoz balığının içerisinde Omega 3 yağ asidi de yer alır. Bu sayede cildin toparlanmasına yardımcı olur.
  • Etinde kalsiyum, demir, potasyum ve çinko gibi minerallerin yer almakta olduğu balık kemik yapısının güçlenmesini sağlar.
  • İçerisinde yer alan kolesterol miktarı yüksek olduğu için tüketimi esnasında özellikle kolesterol hastalarının dikkat etmesi gerekir.
  • Kemik erimesine karşı kemik yapısını güçlendirir.

Orfoz

Orfoz Balığı Nasıl Tüketilmelidir?

Pek çok farklı şekilde hazırlayabileceğiniz orfoz balığını sade şekilde ızgarada ya da rahatlıkla pişirebilirsiniz. Bunun yanı sıra özel soslar ile lezzetlendireceğiniz balığınızı fırında farklı sebzeler ile birleştirerek lezzetine lezzet de katabilirsiniz. Etinin sahip olduğu yapısı sayesinde yalnızca kızartma, buğulama ya da fırında olacak şekilde değil aynı zamanda yahni çorba olarak tüketime de uygundur.

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.