Yayınlar yükleniyor ...

Anason Nedir?

Anason, başta eczacılık ve kozmetik endüstrisi olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahip tıbbi bir bitkidir. Yaklaşık yarım metre uzunluğa kadar büyüyebilen bu faydalı bitki neredeyse dünyanın her yerinde yetişebilir. Ana vatanı Güney Amerika olan anason, eski çağlarda, bademcik iltihabı tedavisi ve ağız kokusunu gidermek için kullanılırdı. Günümüzde tohumu, bitkisi ve yağının pek çok faydasının olduğu bilimsel araştırmalarla gösterilmiştir. Başta rakı üretimi ve diş macunu yapımı olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır.

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Anason eski çağlardan beri nefes almaya yardımcı olduğu, ağrı ve acıları hafiflettiği ve idrar söktürdüğü için yaygın olarak kullanılmıştır. Öte yandan epilepsi nöbetlerinin hafif atlatılmasına, uyku problemlerinin düzene girmesine ve diş yüzeyinin daha parlak-beyaz görünmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Cilt rahatsızlıklarında (bitlenme, uyuz ve sedef hastalığında) tedavi amaçlı, gıdalarda lezzet-aroma, sabun-krem ve parfümlerde koku verici olarak kullanılır. Bunlar dışında alkol (Türk rakısı-Yunan Uzosu) ve likörlerde de kullanılmaktadır.

Anason bitkisi, dünya genelinde sindirim sistemlerini düzenleyici olarak yaygın biçimde kullanılır. Mide bulantısı, kusma, ishal, gaz sorunları, gastrit ve şişkinlik rahatsızlıklarında giderici etkilere sahiptir. Bunlarla birlikte anason, sağlık için çok sayıda faydaya sahiptir.

Anasonu, hazımsızlık problemlerinde kullanılabilir. Bağırsaklarda meydana gelen gaz sorunlarında tercih edilebilen anason, bademle birlikte tüketildiğine fayda sağlar.

Anasonun en çok bilinen yararı, mide bulantısını önleyici olmasıdır. Nane ve limonla birlikte tüketilirse, mide bulantılarının son bulmasına yardımcı olabilir.

Anason kullanılarak yapılan çay, sıklıkla karşılaşılan kabızlık problemlerine iyi gelir. Bağırsakları rahatlatıcı etkisi olduğundan, sindirimin genel işlevini düzenler.

Yemeklerden önce anason kullanımı, ishali durdurucu etkiye sahip denilebilir. Uzmanlar, kabızlık ve ishali birlikte durdurabilen bitkinin, kullanımı öncesi doktorlara başvurulması gerektiğini ifade ediyorlar.

Anason tohumları bir bardak suda kaynatılıp içilirse, cinsel gücü arttırmaya yardımcı olabilir.

Anason, uzun yıllardan bu yana balgam sökücü olarak tercih edilen bitkiler arasındadır.

Bilimsel araştırmalara konu olan ve alternatif tıpta ileri bitki olarak isimlendirilen anason, insan hastalıklarının bir kısmına iyi geliyor.

Öksürüğe İyi Gelir

Anason vücut ısısının artmasına destek olur. Soğuk algınlığının ileri evrelere taşınmasına karşı etkili görev görür. Kış aylarında yaşanan sert öksürükleri durdurucu etkisi bulunur. Boğaz yumuşatıcı özelliklere sahiptir.

Uykusuzluk Sorununu Giderir

Bir fincan suyun içerisinde birkaç damla anason yağı eklenip, uyku öncesi tüketilirse, uykuyu düzenleyici etki gösterebilir. Rahat uyumak isteyenler anason bitkisinden faydalanabilirler.

Hıçkırığı Keser

Ameliyat sonrası görülen hıçkırıklar ve diğer tür hıçkırıkların kesilebilmesi için anason bitkisi tüketilebilir. Bunun için anason çayının tüketilmesi öneriliyor.

Anason Çayının Az Bilinen Faydaları

Anason bitkisi, çay ve yağ formlarında kullanılmıştır. Bitkileri çay yapılabilen anasonun, tohumları yağ formuna getirilebiliyor. Aynı şekilde tohumları da kaynatılarak, çay şeklinde içilebilir. Anasonun bilinen faydalarının haricinde, bilinmeyen, duyulmamış yararları da söz konusudur.

Kan Basıncını Azaltıcı

Anason kan basıncını azaltıcı etkilere sahiptir. Bu sayede yüksek tansiyon riskini ve kalp rahatsızlıklarının yaşanmasının önüne geçer.

İştahsızlık Sorunlarını Giderir

Anason çayının en bilinen faydalarından birisi de iştahsızlık sorununu gideriyor olmasıdır. Özellikle doktor tavsiyesiyle çocuklarda veya yetişkinlerde iştah açıcı olarak kullanılabiliyor.

Nefes Alımını Kolaylaştırır

Solunum yollarının rahatlamasını sağlayan anason, nefes alışverişini kolaylaştırıcı etkiler gösteriyor.

Anason Nasıl Kullanılmalı?

Anason bitkisi, tohumları ve çiçekleri kullanılan bitki türüdür. Bitkilerinden çay elde edilip tüketilirse, özellikle öksürük kesici etkiler gösterebilir. Nefes darlığı için de çayı yapılarak tüketilmelidir. Bunun yanında tohumu da kaynatılarak içilir ve yine tohumlarından yağ elde edilebilir. Anason ayrıca;

Et yemeklerine katılarak lezzet vermesi sağlanabilir.

Tohumların kaynatılarak elde edilecek suyu, cilt bakımı yapmak için kullanılabilir.

Anne sürünü artırmak için başka yiyeceklerle karıştırılarak tüketilebilir.

Çörek otuyla birlikte macun haline getirilip kullanılırsa, ağız kokusunu gidermede yardımcı görev görebilir.

Anasonun Yan Etkileri ve Zararları

Tüm bitkilerde olduğu gibi anason tüketimi de ölçülü yapılmalıdır. Etkili olduğu düşünülen anason bitkisinin aşırı tüketimi halinde, zararlar görülebilir.

Çocuklarda düşük miktarlarda ağız yoluyla tüketildiğinde genellikle yan etki göstermez. Ancak çocuklarda cilt üzerine kullanılmamalıdır. Anason benzeri bitkilerle reaksiyona girebildiğinden, onlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmez.

Hormon tedavisi gören birisinin anason kullanması tavsiye edilmez. Yine kanser tedavi edici ilaçların etkilerini azalttığından, bu durumlarda kullanılması önerilmez. Anason bitkisi tüketmeden önce, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hangi amaçla tüketiliyorsa, bunun hakkında uzmanlara bilgi verilmelidir.

 

İçeriği Paylaş