Dolgulu Çikolata
  1. Anasayfa
  2. Dolgulu Çikolata

Dolgulu Çikolata

Dış kısmındaki yumuşacık çikolata ve içinde gizli bir hazine görevi gören marmelatlarıyla dolgu çikolatalar, çikolata gurmelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Çeşitli aromalar, her aromanın ağızda bıraktığı tat ve dolgu malzemesinin ağız içinde yayılırken damakta bıraktığı lezzet hissi dolgulu çikolataları düşündüğümüzde bile ağzımızın sulanmasına neden olan bir besin çeşidi yapıyor. Çeşitli şekillendirme yöntemleri ve farklı üretim şekilleriyle üretimi gerçekleştirilen dolgu çikolata 7’den 70’e herkesin damak zevkine hitap eden çikolata çeşitlerinden birisi.

İçerdiği dolgu malzemesinin çeşidine göre dolgu çikolatanın farklı lezzetlere sahip olabildiğini söylemek mümkün. Aynı zamanda dış kaplamasında kullanılan çikolatanın beyaz çikolata, sütlü çikolata, bitter çikolata veya yeni keşfedilen ruby çikolata olmasına bağlı olarak  da dolgu çikolataların sahip olabileceği tat seçenekleri artış gösteriyor. Dolgu çikolataların yapımında kullanılabilecek dolgu malzemelerinden kısaca bahsetmek gerekirse;  dolgu çikolataların içi yaban mersini, çilek, fındık, karamel veya farklı bir tür çikolata ile dolu olabiliyor. Bu sınırsız malzeme çeşitlilikleri dolgu çikolataların lezzeti konusunda oldukça geniş bir ürün yelpazesi olanağı sunuyor.

Dolgulu Çikolata Nasıl Yapılır?

Evde kolay bir şekilde dolgu çikolatalar yapmanız mümkün. İşte evde istediğiniz lezzetteki dolgu çikolatalarınız yapmak için gereken malzemeler…

  • Yapmak istediğiniz çikolatanın miktarına uygun kalıp çikolata,
  • Dolgu malzemeniz için tercih ettiğiniz aromadaki marmelat,
  • Çikolatalarınızın almasını istediğiniz şekildeki çikolata kalıbı.

Öncelikle çikolatanızın almasını istediğiniz şekle bağlı olarak bir kalıp edinmeniz gerekiyor. Kalıbınızı hazırladıktan sonra ise elinizdeki kalıp çikolatayı eritmelisiniz. Eritme işlemi için benmari usulü önerilmektedir. Daha sonra erittiğiniz çikolatanızın yarısından fazlasını kalıbınıza yayın ve donması için buzdolabına koyun. Kalan çikolataya 2 yemek kaşığı krema ekleyin ve ısıtarak karıştırın. İç malzemeniz için tercih ettiğiniz malzemeyi hazırlayın. Donmuş çikolatalarınızı buzdolabından çıkarın ve iç malzemenizi doldurun. Üzerini çikolatayla kaplayın, donması için tekrar buzdolabına kaldırın. Çikolatalarınız tamamen sertleştiğinde yenmeye hazır hale gelmiş olacak.

 

dolgulu

Diğer Çikolata türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.