Bitter Çikolata
 1. Anasayfa
 2. Bitter Çikolata

Bitter Çikolata

Özellikle kadınların yoğun çikolata lezzeti arzusunu tam anlamıyla karşılamasıyla bilinen bitter çikolata, halk arasında siyah çikolata olarak da bilinir. Bitter çikolata, diğer çikolata türlerine göre daha fazla kakao ve daha az kakao yağı içerir. Ağızda bıraktığı acıya kayan lezzetle bilinen bitter çikolata, bu özelliğini hiç şeker içermemesinden alıyor.

Yüksek antioksidan içeriğiyle kanserle savaşmada etkili bir besin olan bitter çikolata, vücudun bir günlük enerji ihtiyacının tamamını karşılayabilen sınırlı sayıdaki yiyecek türlerinden birisi. Ayrıca bitter çikolata kürlerinin saç bakımına ve cildin parlaklığını arttırmaya yönelik oldukça faydalı olduğu gözlemlenenler arasında. Cildi ölü hücrelerden arındırarak tazeleme özelliğine sahip olan bitter çikolata maskeleri son dönemlerde oldukça revaçta.

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

 • Bitter çikolata şeker içermemesi nedeniyle diğer çikolatalardan daha az kaloriye sahip. Bu özelliği sayesinde bitter çikolata diyetlerde en çok tercih edilen çikolata türü.
 • Bitter çikolata beyine mutluluk vererek stresi azaltmasıyla biliniyor. Kişiye ruhsal huzur veren serotonin hormonunun salgısını arttırarak beyin aktivitelerine yardımcı oluyor. Ayrıca bitter çikolatanın oldukça masum bir anti depresan olduğu söylenebilir.
 • Bitter çikolatanın faydaları arasında hafızayı iyileştirme özelliğinin de bulunduğu düşünülüyor.
 • Bilim adamları tarafından bitter çikolata tüketiminin kalp rahatsızlıkları riskini azalttığı ve kan basıncını düşürdüğü yönünde bulgular paylaşılmış durumda.
 • Bitter çikolatanın endorfin hormonunun salgısını arttırdığı biliniyor. Endorfin, doğal ağrı kesici olarak bilinen bir hormondur. Yine de migreni olan kişilerin bitter çikolata tüketirken dikkatli olması öneriliyor.
 • Glisemik indeksi düşük olan bitter çikolata, kan şekerini düzenleyici etki gösteriyor.
 • Bitter çikolata eritilerek ılık bir şekilde tüketildiğinde boğaz aşınmalarına ve öksürüğe iyi gelen bir besindir.
 • Bitter çikolatayı özellikle regl ve hamilelik dönemlerindeki kadınların tüketmesi öneriliyor.

Bitter Çikolatanın Kullanım Alanları

 • Bitter çikolata pastacılık sektöründe oldukça fazla kullanılan bir çikolata çeşidi. Çeşitli süslemelerin veya iç malzemelerinin hazırlanması sırasında, krema yapımında hatta çikolatadan heykellerin yapımında bile göz ardı edilemeyecek miktarda kullanılıyor.
 • Diyetlerdeki “tatlı kaçamakları” ve “kendini ödüllendirmeler” için ilk sırada tercih edilen çikolata çeşidi olan bitter çikolata, az miktarda tüketildiğinde bile tüketiciye verdiği haz sayesinde diyetlerin vazgeçilmezi halini almış bir çikolata çeşidi.
 • Depresyon ile mücadelede etkili bir uyaran görevini üstlenen bitter çikolata insanları mutlu etmesiyle biliniyor.

Bitter

Diğer Çikolata türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.