Beyaz Çikolata

Kakao yağının içine şeker ve süt ilave edilmesiyle yapımı gerçekleştirilen beyaz çikolata, ağzımızda bıraktığı yumuşak bir çikolata lezzetiyle kalbimizi fetheden bir çikolata türü. Beyaz çikolatanın geniş kullanım alanları bulunmakla birlikte diğer çikolata türlerinden farklı olarak kakao içermemesi dikkat çekiyor.

Kakao çekirdeklerinin yağı kullanılarak çeşitli işlemlerden geçen ve yemek için hazır hale getirilen beyaz çikolata, bazı insanlar tarafından klasik çikolatadan bile daha lezzetli olarak görülüyor. Beyaz çikolatanın içeriğinde kakao yağı ve sütün yanı sıra lesitin ve vanilin bulunuyor. İlk defa Afrika’da keşfedilen beyaz çikolata, gelişmiş dünya ülkeleri tarafından daha fazla tüketiliyor.

Beyaz Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Genel algının “çikolatanın zararlı olduğu” yönünde olmasına karşın beyaz çikolata tüketicilerine bolca fayda sunuyor.

  • Diğer çikolata çeşitlerinde de olduğu gibi beyaz çikolatanın en önemli faydası insanlara mutluluk vermesi. Çikolatanın içinde bulunan etken maddeler sayesinde tüketicilerin mutluluk hormonu olan serotonin salgısının artış gösterdiği gözlemlenenler arasında.
  • Çikolata tüketiminin aşırıya kaçılmadığı durumlarda kalp krizi riskini azalttığı belirlendi.
  • Ortalama çikolata tüketimi kadınlar için haftada 1 kere 30 gram, erkekler için ise haftada 2 ila 6 kez 30 gram olarak tavsiye ediliyor.
  • Stresle başa çıkabilmek için beyaz çikolatayı tercih edebilirsiniz.
  • Beyaz çikolatanın ham maddesi olan kakao yağı aynı zamanda pek çok kozmetik ürününde kullanılan bitkisel bir yağ olarak bilinir.
  • Kakao yağı antioksidandır. Bağışıklık sisteminize katkı sağlamak amacıyla belirli bir miktarda kakao yağı tüketmenin en lezzetli yolu ise beyaz çikolata tüketmek olabilir.

Beyaz Çikolatanın Mutfakta Kullanımı?

Beyaz çikolata, şefler için bir malzeme olarak çok dikkatli ve yavaş işlenmesi gerektiği için zordur. Bu narin çikolata türü, isıtırken ve eritirken özel bir dikkat gerektirir. Çikolatanın ısısı 40-45°C’nin üzerine çıkmamalıdır. Bu garantili eritme işleminde, sıvı krema bir sos tenceresinde kaynatmaksızın ısıtılır ve küçük parçalara ayrılmış beyaz çikolata eklenir. Beyaz çikolatanın ucuz çeşitlerinden kaçınmak gerekir, çünkü bu çikolatalar kakao yağı yerine başka bir yağ kullanılarak imal edilir ve lezzet bakımından daha ucuz fiyata mal olurlar.

Beyaz Çikolata Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

  •  Beyaz çikolata tüketirken aşırıya kaçmamaya özen göstermeniz gerekir. Özellikle kalorisinin yüksek olması nedeniyle beyaz çikolata ciddi kilo artışlarına ve yağlanmalara sebebiyet verebilmektedir.
  • Fazla beyaz çikolata tüketmeniz kötü kolesterol oranınızı arttırarak kalp damar rahatsızlıkları ve tıkanıklıklara neden olabilmektedir.
  • Karaciğer yağlanmasına neden olabilen beyaz çikolata, şeker hastaları için oldukça riskli bir besin çeşididir.
  • Beyaz çikolata tüketimi ciltte akne oluşumunu tetikleyen besinler arasındadır.

beyaz 1

Diğer Çikolata türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.