Konfiseri Çikolata
  1. Anasayfa
  2. Konfiseri Çikolata

Konfiseri Çikolata

Konfiseri Çikolata Nedir?

Konfiseri çikolata, kakao tozu ile palm veya Hindistan cevizi yağı gibi çeşitli yağların karıştırılmasıyla elde edilen çikolata türüdür. Kuvertür çikolatayla ismi çokça karıştırılan konfiseri çikolatanın kuvertür çikolatadan temel farkı çok daha yumuşak olmasıdır. Pastacılık piyasasında kaplamaya hazır bloklar şeklinde bulunan konfiseri çikolata, benmari usulüyle eritilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Benmari usulü, eritilmek istenen nesnenin bir tabağa konularak, içi sıcak su dolu bir kap içerisinde su ile temas etmeden ısı alışverişi gerçekleştirilerek eritilmesi demektir. Konfiseri çikolatanın birden fazla kez ısıtılmasından kaçınılmalıdır. Çok fazla ısıya maruz bırakılmak konfiseri çikolatanın yapısınnı bozabilmektedir.

Konfiseri Çikolatanın Besin Değeri

Konfiseri çikolatanın yüzde 10 ve yüzde 20 aralığında kakao yağı içerdiği bilinir. Kuvertür çikolataya göre çok daha fazla kakao yağı içermesi nedeniyle konfiseri çikolata, kuvertür çikolatadan daha yumuşaktır. Kullanıldığı andan itibaren hızlı bir şekilde donuyor olması nedeniyle konfiseri çikolata pastacılık alanında daha çok dekor ve süslemecilik işlemleri sırasında tercih edilmektedir. Aynı zamanda konfiseri çikolata kaplama yapmak için de sıklıkla tercih edilen bir çikolata çeşididir. Konfiseri çikolatanın frambuaz, bitter ve fildişi gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır.

 Konfiseri Çikolatan İle Kuvertür Çikolata Arasındaki Fark

Konfiseri çikolatanın yapımında kullanılan bitkisel yağlar nedeniyle kuvertür çikolataya göre fiyat bakımından oldukça avantajlıdır. Bu çikolataların içeriğinde çikolataların en pahalı ham maddesi olan kakao yağı yerine bitkisel yağlar bulunur. Ayrıca üretim sürecinde konfiseri çikolatanın üretimi diğer çikolatalarla karşılaştırıldığında oldukça kısa sürmektedir. Üreticiye sağladığı tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda konfiseri çikolatanın çikolata sektörünce bolca tercih edilmesinin sebebini anlayabiliriz.

Çabuk donan yapısı ve çıtır çikolata halini alabilmesi bakımından kaplama yapan üreticiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Tükettiğimiz veya satın alacağımız çikolatanın gerçek çikolata mı yoksa konfiseri çikolata mı olduğu konusunda aklımızda soru işaretleri varsa ürünün içindekiler kısmına göz atabiliriz. İçindekiler bölümünde kakao yağı mı bitkisel yağlar mı yazdığına dikkat ederek bir çikolatanın konfiseri olup olmadığını anlamamız mümkün.

konfiseri scaled 2

Diğer Çikolata türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.