Ördek Eti

Ördek Eti Nedir?

Ördeklerin eti diğer tavuk ve hindi gibi hayvanların etinden daha yumuşak ve lezzetlidir. Ayrıca daha az yağlıdır ve daha yüksek protein içerir. Ördek eti genellikle tavada, ızgarada veya fırında pişirilir. Ayrıca ördek eti, ördek jölesi, ördek pastırması gibi yemeklerde de kullanılabilir.

Ördek eti nereden alınır?

Ördek eti, iki farklı yolla elde edilir. Birincisi av ve avcılık ile, diğeri ise besiciliktir. Besicilik, modern ve köy besiciliği olarak ikiye ayrılır. Modern besicilik için son yıllarda özellikle, çabuk üreyen ve kesimlik hale çabuk gelen Pekin ördeği tercih edilirken, köy besiciliğinde yaygın olan tür yerli kahverengi ördektir. Üretilen Pekin ördeklerinden elde edilen ördek etleri, büyük süpermarketlerden ve bazı kasaplardan temin edilebilirken, köy besiciliğinden elde edilen ördek etleri daha çok yerel pazarlardan alınabilir.

Ördek eti nasıl olur?

Ördek eti, tavuk etiyle kıyaslandığında, daha siyah bir ettir. Yabani ördek eti, besi ördek etlerine göre daha sert olur. Ördeğin yağ tabakası, derisiyle tüylerinin arasında yer alır ve soğuk sulardan kendisini koruma amacı ile vardır. Bu tabaka, tüylerinin yolunmasından sonra etten ayrılabilir ve ördek eti geriye kalan kısmı itibariyle yağsız bir ettir. Avlanma yoluyla elde edilen ördek etleri, ördeğin beslenme türüne göre, özellikle tavuk etine alışkın olanlar için biraz kokulu gelebilirken, besi ördeklerinde bu kokudan söz edilemez.

Ördek eti nasıl pişirilir?

Ördek eti, tavada, ızgarada veya fırında pişirilebilir. Ördek etinin pişirilmesi için öncelikle etin oda sıcaklığına gelmesi gerekir. Daha sonra et, tuz ve baharatlarla iyice karıştırılır. Tavada pişirmek için, etin her iki yüzünün de kızarması için orta ateşte pişirilir. Izgarada pişirmek için ise et, orta ateşte veya yüksek ateşte ızgara üzerinde pişirilir. Fırında pişirmek için ise et, fırının orta rafına yerleştirilir ve orta ateşte pişirilir. Ördek etinin pişirilmesi için genellikle yaklaşık olarak 20-25 dakika gerekir. Pişme süresi, etin büyüklüğüne ve istenen pişirme derecesine göre değişebilir. Ördek eti için iyi bir pişirme derecesi için etin iç kısmının morumsu olması önerilir.

ordek eti 2354223

Diğer Et türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.