Filtre Kahve

Filtre Kahve Nedir?

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin usule uygun şekilde sıcak su ile demlenmesi işlemi sonucunda yapılan kahve türü olan filtre kahve günümüzde oldukça büyük bir popüleriteye sahip kahve türüdür. Bu kahve çeşidi, kahvenin kağıt veya metal filtreler yardımıyla süzülmesi sonucu posasının ayrıca elde edilmesi işlemine dayanır. Bu filtreleme işlemi sonucunda oldukça sade ve yumuşak bir şekle bürünür. İlk defa Almanya’da Melitta Bentz isimli bir bilim kadınının 1908 yılında keşfini sağladığı filtre kahve içerisinde telve bulundurmayan bir kahve çeşidi.

Yoğun ve sert kahve türlerinden biri olan filtre kahve içerisine katılacak aromalar ve yanında tüketilecek atıştırmalıklara göre çeşitlendirilebilir. Ayrıca filtre kahvenize süt ve şeker de eklemeniz tamamen sizin tercihinize kalmış durumda. Bununla birlikte filtre kahvenin pek çok faydası da mevcut. Bu faydaların başında ise karaciğer kanseri riskini indirgemesi geliyor. Ayrıca filtre kahve kalp hastalıkları ile savaşır ve idrar söktürücü özelliği ile vücudunuzun zararlı atıklardan arınmasını sağlar. İçerdiği kafein miktarı sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı etki gösteren filtre kahve aynı zamanda yağ yakımını da tetikler.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve yapmak için kullanabileceğiniz en basit alet French Press olarak belirtiliyor. Kişi başına 15 gram olacak şekilde kalın tanecikli kahveyi french press makinesine ekleyin. Daha sonra ise bir kişi için 300 mililitre olacak biçimde sıcak su koyun. 4 dakika boyunca kahvenizi dinlenmeye bırakın. Daha sonra kahvenizi french press makinesinde presleyin. Demlenmiş filtre kahveniz tüketime hazır.

Filtre kahve hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar da var. Bu önemli noktaların başında kullandığınız suyun aşırı sıcak olmaması başta geliyor. Kaynamış suyunuzun ortalama 90 derece olması gerekmektedir. Ayrıca kahvenizin kuru ve oda sıcaklığında saklanmış olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca damak zevkinize uygun biçimde filtre kahvenize istediğiniz meyve aromalarını eklemeniz mümkün. Tüketmeniz durumunda kafein içeriğiyle enerji verecek bu kahve türünü pek çok farklı lezzette tüketmeniz söz konusu olabilir. Sunumu da posasından ayrılmış kahve şeklinde yapılan filtre kahve son günlerde kafelerde en çok tercih edilen kahve çeşitlerinden birisi olmuş durumda.

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin sıcak suyun üzerinden filtrelerden geçirilerek hazırlandığı bir kahve türüdür. Filtre kahvenin bazı faydaları şunlardır:

  • Antioksidan kaynağı: Kahve, antioksidanlar bakımından zengin bir içecektir ve düzenli tüketimi serbest radikallerin vücutta neden olduğu hasarı azaltabilir.
  • Zihinsel performans artışı: Filtre kahvedeki kafein, beyindeki uyarıcı maddelerin serbest bırakılmasına neden olarak enerji seviyelerini artırabilir ve odaklanmayı ve dikkati artırabilir.
  • Kalp sağlığı: Bazı araştırmalar, düzenli filtre kahve tüketiminin kalp sağlığına faydalı olabileceğini göstermektedir. Filtre kahvedeki antioksidanlar ve kafein, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Parkinson hastalığı riskinin azaltılması: Bazı araştırmalar, düzenli filtre kahve tüketiminin Parkinson hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.
  • Karaciğer sağlığı: Filtre kahve tüketimi, karaciğer sağlığına faydalı olabilir ve siroz gibi karaciğer hastalıkları riskini azaltabilir.

Ancak, kahve tüketimi, bazı kişilerde uyku bozukluğu, huzursuzluk, çarpıntı veya mide rahatsızlığı gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, kahve tüketimi kişisel toleransa bağlıdır ve herkes için uygun olmayabilir. Bu nedenle, kahve tüketmeden önce tüketim sınırlarını bilmek ve kişisel toleransınıza dikkat etmek önemlidir.

Filtre Kahve foto

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.