Espresso

Espresso Nedir?

Espresso en çok tanınan ve tercih edilen kahve türlerinden biridir. Kolay demlenme yöntemi ve eşsiz lezzeti sayesinde pek çok kahvede temel baz olarak kullanılan espresso kahve dünya çapında ün salmış kahvelerden birisi. 1900’lü yıllarda İtalya’da keşfedilen espresso kahve basınç kuvveti sayesinde demlenmesi sağlanan bir kahve türüdür. Espresso bardakları küçüktür ve espresso sert acı bir kahve tadına sahiptir.

Kafein oranı ise oldukça yüksek olan espresso kahve pek çok kahve aromasına sahip olabilir. Ayrıca espresso kahvenin içerisine karamel, meyve şurupları ve süt gibi ek malzemeler konarak tadını zenginleştirmek de mümkün. Espresso kelime anlamı ise İtalyanca dilinde yer alan espres yani hızlı ve press yani basınç anlamına gelen kelimelerin birleşimi olduğu yönündedir. Espresso tadını ideal kıvamda elde edebilmek için ise kahvenin öğütülme miktarı ve zamanı gibi bazı faktörler oldukça büyük önem taşımaktadır.

 


Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso demleme aşamaları dünyanın her yerinde aynıdır. Espresso hazırlamak için ilk olarak kaynatılmış sıcak suyunuzu hazırlayın. Daha sonra bu suyu yüksek basınç yardımıyla ince öğütülmüş toz kahveden geçirmek için süzgeç kullanın. Suyu süzgeçten geçirirken ortalama 30 saniye boyunca bu işlemi yaptığınızdan emin olun. Bu aşamalar sonucunda sert bir kahve aroması içeren espressonuz oluşacaktır. Espressonuzu doğru bir şekilde hazırladığınızı üst tabakasında yer alan kahverengi köpükten anlamanız mümkündür. Espresso kahvenizi bu şekilde hazırladıktan sonra küçük espresso fincanlarınıza doldurarak servis edebilirsiniz. Kalori miktarı oldukça düşük olan espresso kahvenin yanında kalorili atıştırmalar tüketmemeye özen gösterebilirsiniz.

Espressonun Faydaları Neler?

  • Espresso içeriği sayesinde vücudunuzdaki fazla suyun atılmasını ve ödemlerinizden kurtulmanızı sağlar.
  • Espresso kilo vermenize de yardımcı olur.
  • Espresso yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmayı hızlandırıcı etki yapan espresso kalori bakımından da oldukça az kaloriye sahip kahve türlerinden birisidir. Bu özelliği sayesinde espresso diyetlerde sık sık tercih edilen bir içecektir.
  • Ayrıca espresso beyini uyarıcı etki yapar ve dikkat oranını arttırır.
  • İçerdiği kafein oranı sayesinde daha kolay odaklanmanıza yardımcı olur.
  • Uyandırıcı etkiye sahip sert ve yoğun bir kahve türü olan espressoyu sabahları da tüketebilirsiniz. Ancak kafein oranı nedeniyle tüketimde aşırıya kaçmamalısınız.

Espresso foto 1

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.