Yayınlar yükleniyor ...

Robusta Kahve Nedir? 

Kahve, birlikte yetiştiği meyvelerin aromalarından etkilenen özel bir çekirdek türüdür. Farklı coğrafyalarda yetişen kahveler bu nedenle farklı aromalara sahiptir. Robusta kahve de aynı nedenden dolayı yoğun aroma içeren toprak tadında bir kahve türüdür. Arabica kahveye göre daha acı ve sert içeriğiyle Robusta kahve, alçak bölgelerde kısa sürede yetişen bir kahve türüdür. Brezilya ve Vietnam ülkeleri Robusta Kahve üretiminde lider konumunda. Her koşula dayanıklı olmasıyla bilinen Robusta kahve, sütlü ve şekerli kahve sevenlerin favorisi durumunda.

Robusta kahve en çok İtalyanlar tarafından espresso yapımında tercih ediliyor. Batı Afrika’da keşfedilen bu kahve türü yetiştirilmesi oldukça kolay bir ürün. Sert tadı nedeniyle Robusta kahve genellikle Arabica çekirdekleri ile karıştırılmış halde satılıyor. Yüksek kafein oranıyla dikkat çeken Robusta kahve daha çok kahve gurmeleri tarafından tercih ediliyor. Arabica kahve çekirdeklerine göre yüzde 60 daha az lipit ve Arabica kahvenin yarısı kadar şeker içermesi de kahve türünün özelliklerinden bazıları. Kolay yetiştirilmesi ve dış koşullara oldukça dayanıklı olması bakımından avantajlı kahve türü yine de yalnız başına tüketildiğinde çok sert olması sebebiyle fazla talep görmüyor.

Bir kahve üreticisi firmanın kendine bu kahve çekirdeklerinin adını vermesi sonucu dünya çapında tanınan Robusta kahvenin ilk satıldığı yıllar ise 1900 tarihine dayanıyor. Robusta kahve türünü denemek istiyorsanız espresso içmeyi deneyebilirsiniz.

İçeriği Paylaş