Kültür Mantarı
  1. Anasayfa
  2. Kültür Mantarı

Kültür Mantarı

Kültür Mantarı Nedir?

Mantarlar, hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için gerekli olan tüm besin maddelerini hazır olarak alması şart olan bu canlılar, kültür ortamında da üretilebilmektedir. Ülkemizde kültür mantarı olarak adlandırılan bu mantarlar, şapkalı mantar türleri arasında yer alan Agaricus Bisporus türüdür. Kültür mantarının ekolojik ihtiyaçları, iklim şartlarına göre değişkenlik gösterir ve bu nedenle, mantarların isteğine uygun iklimlendirme yapılması gerekir.

Kültür mantarı, pek çok olumlu etkisi bulunan bir besindir. Hem taze olarak hem de dondurularak tüketilebilen bu mantar, yemeklere lezzet ve vitamin katabilir. Aynı zamanda, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller de içeren kültür mantarı, B1, B2 ve C vitaminleri ile birlikte, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan tüm besin maddelerini sunar.

Kültür Mantarı Nasıl Temizlenir?

Mantar tüketimi, insanlar için faydalı bir besin kaynağıdır. Mantarların kalitesi ve tazeliği, iyi bir şekilde hazırlanmasına bağlıdır. Mantarların hazırlanması sırasında, ilk olarak sap kısmı yavaşça çekilerek koparılır. Şapka kısmında görülen siyah kısımlar ise soyulmalıdır. Bunun için, zarın ucu bir bıçak yardımıyla kaldırılabilir ve kalan kısımlar nemli bir bezle veya sebze yıkama fırçası ile temizlenebilir. Mantar yıkandıktan sonra, vitamin değerlerinin kaybı yönünde kesin bir araştırma bulunmamaktadır, ancak mantarlar hemen pişirilmelidir. Bekleme süresi uzatmak için, mantarların yüzeyi limon suyuyla ovulabilir.

Kültür Mantarının Faydaları Nelerdir?

  • Potasum, fosfor, kalsiyum, demir ve bakır mineralleri yönünden zengindir ve çinko içeriği sayesinde yaraların iyileşme sürecini hızlandırır ve cildi güzelleştirir.
  • Ette aynı protein oranına sahip olan kültür mantarı, düzenli tüketimi kilo aldırmayan ve zayıflamak isteyenler için önerilen bir besindir.
  • Kültür mantarı, A, B, K ve D vitaminleri içermektedir ve bedensel ve zihinsel gelişimi destekler.
  • Sinirleri rahatlatır, yorgunluğu giderir ve düşünme ve öğrenme kabiliyetini artırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar ve vücut direncini artırır.
  • Lif içeriği bol olan kültür mantarı, metabolizmanın düzenli çalışmasını destekler.
  • İyi bir C vitamini kaynağı olan kültür mantarı, bünyesinde bulunan amino asitlerle kansızlığa karşı etkilidir.
  • Diş ve kemik gelişimine olumlu etkisi vardır ve çocukların sağlıklı gelişimi için mükemmel bir yardımcıdır.

kultur mantari 2435423