Avokado

Avokado Nedir?

Avokado, yeşil kabuğu olan ve iri bir çekirdeği bulunan, beyaza yakın renkteki yenilebilir kısımları ile öne çıkan bir meyvedir. Olgunlaşması gereken avokado, lezzetini ortaya çıkarmak için uzun bir süre beklemek zorunda kalır. Avokado, iklim özellikleri en önemli faktör olduğu için yetiştiricilikte kullanılan bir meyvedir.

Avokado, yemeklerde kullanılan bir meyve olarak tanınmasının yanı sıra, kozmetik ve ilaç sektörlerinde de kullanılmaktadır. Avokadonun diğer meyvelerden ayrılan bir diğer özelliği de yağlarının çekirdeğinden değil, meyvesinden çıkarılabildiğidir. Avokado fiyatı mevsime göre değişebilir ve meyvenin hasat zamanlarında ucuzluk gösterir.

Avokado, faydalı özelliği ile her yaşa hitap eden, iklimsel özelliklere uygun şekilde yetişen, gıda ve kozmetik alanında kullanılan ve uygun fiyatlı bir besindir.

Avokado Nasıl Tüketilir, Nasıl Yenir?

Avokado, koyu renkli ve yumuşak dokuya sahip olgunlaşmış bir meyve olarak tüketilmelidir. Olgunluk durumunun belirlenmesi için kabuğun yumuşaklık derecesi ve renk kriterleri kullanılabilir. Bu meyve, ortadan ikiye bölünerek çekirdeği çıkarıldıktan sonra bir kaşık veya bıçak yardımıyla tüketilebilir. Avokado, tek başına tüketilmesinin yanı sıra farklı yemeklerin lezzetini artırmak amacıyla da kullanılabilir. Örneğin, avokado salatası bu meyve ile lezzetli ve besleyici bir tarif olabilir.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

  • Avokado, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri barındıran ve aynı zamanda yüksek oranda tekli doymamış yağlar, protein, karbonhidrat ve lif içeren bir meyve olarak adlandırılabilir.
  • Avokado, kalp sağlığını koruyor ve kalp krizi riskini azaltan B vitamini türevleri, E vitami ve folik asit açısından da zengindir.
  • Avokado, kolesterol seviyesini düşürür ve kan şekeri seviyesini düzenler, diyabet riskini azaltır. Ayrıca, yüksek oranda folik asit içerdiği için felç olasılığını da düşürür.
  • Avokado, araştırmalara göre prostat ve meme kanserini önleyici maddeler içerdiğinden de önemi bir kez daha vurgulanmaktadır.
  • Avokado meyvesi, sadece tek başına tüketilmekle kalmayıp farklı yemeklere de lezzet kazandırır. Tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta, olgunlaşmış ve hafif sert olan avokadoların tercih edilmesidir.
Avokado 5234
thumbnail
Önerilen Yazı
Avokado Humus