Kumkuat

Kumkuat Nedir?

Turunçgiller ailesine mensup olan ve Latince Citrus Fortunella olarak bilinen kumkuat, Doğu Asya ve Çin bölgesinde yetişen bir meyve çeşididir. Şekli ile limonu ve rengi ile portakalı andıran bu meyve, halk arasında “altın portal” ve “kamkat” gibi isimlerle de tanınmaktadır. Anadolu bölgesinde Akdeniz iklimi hakim olan yerlerde yetişebilse de en verimli şekilde büyüdüğü yer Rize çevresidir. Kumkuat, doğal ve sağlıklı bir meyve olarak, günlük beslenme düzeninin bir parçası olarak tüketilebilir. Ayrıca meyvenin aromatik ve lezzetli olması, tatlı yapımları için de tercih edilmesine sebep olur. Kumkuatın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ise sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu meyvenin ülkemizde de daha yaygın bir şekilde kullanılması, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının teşvik edilmesine katkı sağlayacaktır.

Kumkuat Nerede Yetişir?

Kumkuat, turunçgiller ailesinden gelen bir meyve türüdür ve Doğu Asya ve Çin’de yetişir. Meyvenin şekli limona ve rengi ise portakala benzer. Anadolu’da ise Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişebilse de en verimli büyüdüğü yer Rize çevresidir.

Kumkuatın Faydaları Nelerdir?

Kumkuat meyvesi, içeriğindeki C vitamini ile güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı vücudu korur ve vücuda dinçlik kazandırır. Ayrıca, meyve A, B1, B2 ve B3 vitaminleri de içermektedir ve sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Kumkuat meyvesinin rahatlatıcı etkisi de vardır ve bu etki sayesinde vücuttaki ağrıları hafifletir ve baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlara karşı iyileştirici etkiye sahiptir. Meyvenin kabuğu da tüketildiğinde tatlı yeme isteğini bastırır.

Kumkuat meyvesi, düzenli kullanıldığında kolesterol ve tansiyon düzeylerini düşürür. Yüksek oranda kalsiyum içeren meyve, diş ve diş etlerini de kuvvetlendirir. Ayrıca, mikrop öldürücü etkisi ile besin zehirlenmeleri ve böcek ısırıklarına karşı da faydalıdır.

Bu faydalarının yanı sıra, kumkuatın lezzeti de oldukça beğenilir ve tazeliği korunarak saklanabilecek bir meyvedir. Bu nedenle, sağlık açısından faydalı ve lezzetli bir alternatif olarak tüketilebilir.

kumquat 423324

thumbnail
Önerilen Tarif
Ekmek Dolması
thumbnail
Önerilen Tarif
Buzlu Nescafe
thumbnail
Önerilen Yazı
İlkbaharda Diyetinize Ekleyebileceğiniz 8 Serinletici Sağlıklı Meyve

Kumkuat ile yapılan tarifler