Kronik Yorgunluk Sendromu ve Beslenme Tedavisi
  1. Anasayfa
  2. Blog

Kronik Yorgunluk Sendromu ve Beslenme Tedavisi

0

Kronik Yorgunluk Sendromu ve Beslenme Tedavisi

Kronik yorgunluk sendromu en az 6 ay süren ciddi bir psikiyatrik hastalık gibi nedeni olmaksızın gelişen bir yorgunlukla birlikte kas iskelet ağrısı, uyku bozukluğu, konsantrasyonda bozulma ve baş ağrısının eşlik ettiği kronik tedavisi zor bir hastalıktır. 20-40 yaş kadınları etkilemesine rağmen tüm yaş ve cinsiyetlerde görülebilir.

Gelişen Semptomlar: Aşırı zayıflamaya bağlı yorgunluk: Son 6 ay içinde aktivitelerde azalma ve sebepsiz kilo kaybı

Nörolojik Semptomlar: Hatırlamada zorluk, konsantrasyon güçlüğü, denge problemi, baş dönmesi Boğaz ağrısı, kas ve vücut ağrısı Düşük ateş, baş ağrısı, miyaljiler Tedavisi 4 şekildedir: Farmokolojik, Diyet, Egzersiz ve Bilişsel tedavi

Ben burada size beslenme tedavisinden bahsedeceğim. Amaç: Hipoallerjenik bir diyet oluşturmaktır. Vitamin, mineral, enzimler, aminoasitleri ve esansiyel yağ asitlerini belirli oranda olmasını sağlamaktır. Bu konuda beslenme desteği önemlidir. Yeterli gıda alımı sağlanmalıdır. Doymuş yağlardan düşük, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme sağlanmalıdır. Semptomların azalmasında balık yağının da etkili olduğu görülmüştür. Kan basıncı düşük bireylerde tuz tüketimi önemlidir. Vitamin ve mineral desteği önemlidir.

modern cagin modern hastaligi kronik yorgunluk sendromu 1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir