Defne Yaprağı

Defne Yaprağı Nedir?

Defne yaprağı, Akdeniz iklimine özgü ağaç türlerinden bir tanesi olan defneden elde edilir. Alternatif tıp alanında en çok kullanılan seçeneklerden bir tanesi olan defne ağacı, Türkiye’de çok yetişen seçeneklerden bir tanesidir. Gri ve yeşil renk ağırlıklı bir bitki olan defne yaprağı kuru halde tercih edilir.

Yemeklerde kullanılabilen bu yaprağın süs bitkisi olarak da tercih edildiğinden söz etmek gerekir. Soğuk havaya karşı oldukça dirençli bir bitki olması nedeniyle tercih edilen defne yaprağının yağ formunda da kullanılabileceğini ifade etmek gerekir. İnsan sağlığını olumlu yönde etkileyen be bitkinin ne tür avantajlar ortaya çıkaracağını merak ediyor musunuz? O halde gelin bütün detaylara daha yakından bir göz atalım!

Defne Yaprağı Faydaları

Defne yaprağı farklı avantajları ile insanların tercih ettiği bitkilerden bir tanesi olmayı başarır. Bu anlamda defne yaprağı kullanarak aşağıdaki ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

  • Gastrointestinal özellikleri sayesinde sindirim sisteminde olumlu etki yapar,
  • İdrar yollarında yaşanan sorunları ortadan kaldırarak idrar söktürücü özelliklerini ön plana çıkarır,
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarının ortadan kaldırılmasına destek olur,
  • Kafeik asit ve rutin gibi kalp sağlığını koruyan maddeler sayesinde kardiyovasküler rahatsızlıkların ortadan kalkması sağlanır,
  • Vücudunuzun farklı kısımlarında görülen ağrıların dindirilmesini sağlarken daha kaliteli bir yaşama kapı aralar,
  • Diyabet hastalarının yaşadığı kan şekeri sorunlarının giderilmesinde defne yaprağının çok önemli rolü vardır,
  • Anti kanser özelliği bulunan vitamin ve mineraller içerdiğinden oldukça etkili bir kanser ilacıdır.

defne yapragi foto scaled 2

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne yaprağı; yaprak formunda ve yağ formunda kullanılabilen oldukça sağlıklı bir seçenektir. Yaprak formunda kullanıldığında yemeklere lezzet veren bir seçenek olur. Bu formunda yemeklere katıldığında sadece aromatik özellikler sağlayan defne yaprağı; yağ formatındayken doğrudan cilt ya da saça sürülebilir.

Cilt sorunlarını ortadan kaldıran ve sağlıklı bir saç yapısını ortaya çıkaran defne yaprağını kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Kullanım standartları farklılaşan ancak etkileri genel manada aynı olan bu kusursuz bitkiyi tercih konusunda herhangi bir şüpheye kapılmamalısınız.

Diğer Baharat çeşitlerini incelemek için lütfen tıklayınız.