İrmik

İrmik nedir?

İrmik, “buğday” buğdayından yapılan, ince, açık sarı bir undur. Durum buğdayı, buğdayın en sert türüdür, yani yüksek protein ve glüten içeriğine sahiptir ve öğütmeye karşı oldukça dirençlidir. Makarnalık buğdayın öğütme işlemi, irmik unu olarak bilinen kaba buğday irmikleriyle sonuçlanır.

İrmik Ununun Tadı Nasıldır?

İrmik unu, hafif cevizli, tatlı bir tada ve mısır ununa benzer kaba bir dokuya sahiptir.

İrmik Unu Yerine Ne Kullanılır?

Aşağıda, irmik unu yerine kullanılabilecek farklı un türlerinin bir listesi bulunmaktadır. Diyet kısıtlamaları ve tercihleri ​​olan misafirleri ağırlamak için aşağıdaki seçeneklerden birkaçı glutensizdir.

  • Buğday unu – makarna, erişte, kuskus ve ekmekler için en iyisi
  • Çok Amaçlı Un – krepler, kurabiyeler, gofretler ve diğer kabarık unlu mamuller için en iyisi; makarna daha yumuşak olacak
  • Kavuzsuz Un – ekmek, kurabiye, kek ve gofretler için en iyisi
  • Kamut Unu – ekmek, kek ve çörekler için en iyisi
  • Pirinç unu – makarna, erişte ve çorbaları ve güveçleri koyulaştırmak için en iyisi; kek ve hamur işleri gibi hassas gıda ürünlerinde de iyidir; glütensizdir
  • Amaranth Unu – makarna, unlu mamuller ve koyulaştırıcı olarak en iyisi; glütensizdir
  • Kinoa Unu – makarnalar ve kurabiyeler gibi unlu mamuller için en iyisidir; glütensizdir
  • Nohut Unu – makarna veya unlu mamuller için en iyisi; glütensizdir
  • Mısır İrmiği – irmiğin dokusunu taklit etmek için en iyisi; yemeğin tadı mısır gibi olacak; glütensizdir

Tercih ettiğiniz doğru lezzeti ve dokuyu bulmak için her zaman farklı un türlerini birleştirebilirsiniz.

İrmik Ununun Sağlığa Faydaları

İrmik popüler bir un türüdür. Pek çok yaygın ve çoğu zaman rahatlatıcı yiyeceklerde bulacaksınız: makarna, kuskus, bulgur, erişte ve birçok tatlı ve ekmek. Güney Asya’nın bazı bölgelerinde irmik sooji olarak bilinir. 

Söylemesi eğlenceli, tüketmesi eğlenceli olabilir. Ancak vücudunuz irmiğe isyan ederse, diğer yiyecek seçimlerini yaparken çok daha fazla eğleneceksiniz.

Folat bakımından yüksek. Bir fincan irmik çoğu insana bir günde ihtiyaç duydukları folatın yaklaşık dörtte üçünü verir. Folat, ek olarak alındığında veya gıdaya eklendiğinde folik asit olarak da bilinen bir B vitaminidir.

Folat, spina bifida gibi sinirsel sorunları önlemeye yardımcı olduğundan, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için hamilelik sırasında önemlidir. CDC, hamile kadınların folat açısından zengin yiyecekler yemenin yanı sıra günde 400 mikrogram folik asit almalarını önermektedir.

Protein açısından zengin. Vücudunuzdaki her hücre protein içerir. Protein amino asitlerden oluşur. Vücudunuz birçok amino asit üretir, ancak bunların dokuzu yediğiniz yiyeceklerden gelmelidir. İrmik, etin sahip olduğu doymuş yağ olmadan protein açısından yüksektir.

Demir açısından zengin. Son zamanlarda kendinizi yorgun hissediyorsanız, demir eksikliğiniz olabilir. Vücudunuzda yeterince demir bulunmaması, yeterli alyuvar hücreniz olmadığında ortaya çıkan aneminin nedenlerinden biridir.  Demir, kanınızın önemli bir parçasıdır. 

Vücudunuz yediğiniz besinlerden demir alır. Erkeklerin günde 8 miligram demire ihtiyacı vardır ve kadınların günde 18 miligrama ihtiyacı vardır. Hamileyseniz, günde 27 miligram kullanabilirsiniz.

irmik 1