Aynalı Sazan

Aynalı sazan balıkları vücudunda seyrek pullanmayla diğer balıklardan kolaylıkla ayırt edilebilen balık türleridir. Pulları sırtının iki yanında ve sırt yüzgeci boyunca, karın yüzgeçleri ile göğüs yüzgeçlerinin etrafında görülür. Halk arasında doğa sazanı olarak bilinen balık türü pullu sazandan farkı sırtının daha yüksek ve geniş olmasıdır.  Üretimi ve yetiştirilmesi kolay olan balık türü hakkında yılın belirli sürelerinde av yasağı uygulanmaktadır. Avlanabilmesi için boyunun en az 40 cm olması gereken aynalı sazan balıkları ortalama 4 yaşında olgunluğa ulaşır. Üreme zamanı ise Nisan-Temmuz ayları arasıdır. Ülkemizde bolca bulunan aynalı sazan balığı neredeyse bütün iç sularımızda görülür.

Aynalı Sazan Balığı Nedir?

Aynalı sazan balıkları taze olarak tüketilir. Eti lezzetlidir. Dolma, kızartma, buğulama ve pilakisi ünlüdür. Aynalı sazan balığını pişirmeniz için pek çok yöntem bulunuyor. Büyük aynalı sazanlar fırınlanarak lezzet kazanırken daha küçük olanları yağda veya ızgarada kızartmayı tercih edebilirsiniz. Sazan balığı üstün lezzetiyle balık sofralarının olmazsa olmazı olmaya devam ediyor. İşte bazı aynalı sazan balığı tarifleri…

Izgarada sazan tarifi

Aynalı sazan balığını tüketmeden önce iyice temizlemeye dikkat etmeniz gerekiyor. Balığı sırtından keserek kelebek biçiminde açın. İçini tamamen tertemiz su elde edene kadar yıkayın. Bol toz biber ile zeytin yağı içeren bir karışım ile balığı kaplayın. Balığı ızgaraya atın. Kırk beş dakika pişirdikten sonra tüketebilirsiniz.

Aynalı Sazan Balığı Nasıl Saklanır?

Aynalı sazan balığı buzlukta uzun süre saklanabilen besinlerden biridir. Buzluğa koymanın öncesinde balığı güzelce temizlemeniz gerekir. İçini tamamen temizledikten sonra da aynalı sazan balığınızı tuzlamanız gerekmektedir. Sonrasında balığı parçalara ayırıp buzdolabı poşetine koyarak 4 ila 6 ay aralığında saklamanız mümkün.

Aynalı Sazan Balığı Faydaları Nelerdir?

  • Sazan balığı diğer balıklara göre daha az yağ içerir.
  • Kalp rahatsızlıklarını önlemesi açısından düzenli tüketilmesi önerilir.
  • Sazan balığı cilt sağlığı açısından çok önemli hücre yenileyici özelliğe sahiptir.
  • Sazan balığı tüketimi beyin rahatsızlıklarını önler.
  • Aynalı sazan balığı omega 3 bakımından zengin yapısıyla çocuklarda belin gelişimini olumlu yönde etkilemesiyle bilinir.

Aynali sazan

Diğer Balık türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.