Affogato

Affogato Nedir?

İtalyanca dilinde “boğulmuş” anlamına gelen affogato kahve tatlı ve kahve tatlarının birleşiminden oluşuyor. Dondurmalı kahve olarak da bilinen affogato kahve, dondurmanın üzerine sıcak espresso kahvenin dökülmesi ile hazırlanır. Ancak affogato bir tatlı değil, bir kahve türüdür. Espressonun acı lezzeti ve dondurmanın tadı İtalyan kültüründe yer etmiş bir içecektir. Affogato likörle sunulabildiği gibi espressoya süt eklenmesi ile de beyaz affogato olarak servise hazır hale gelebilir. Ayrıca bir diğer affogato hazırlama yöntemi ise affogatonun içerisine puding ve bisküvi kırıntıları atmaktır. Ayrıca dondurmanın üzerine eklenecek çeşitli soslar ve aromalar ile de affogato kahvenizin tadını değiştirmeniz mümkün. Günümüzde hızlı bir şekilde dünyada ün salmaya devam eden kahve çeşidi affogato pek çok kafede favori ürün çeşitleri arasında yerini almış durumda. Özel sunumu ve eşsiz lezzeti ile affogato kahve İtalyan kültüründe de geniş bir alana sahip.

Affogato Nasıl Yapılır? (Evde Afforgato Yapımı)

Evde affogato yapmak istiyorsanız öncelikle espresso demlemeyi bilmelisiniz. Espresso demlemek için french press kullanabilirsiniz. Espressonuz hazır olduğunda affogato bardaklarınıza vanilyalı bir top dondurma koyun. Dondurmanızın üzerine sıcak haldeyken espressonuzu yavaşça dökün. Dondurmanız biraz eriyip espresso ile karıştığında affogato kahveniz sunuma hazır duruma gelecektir. Affogato kahvenizi tüketmek için ise dondurmayı tamamen eritebilir veya dondurmanızı ayrıca yiyebilirsiniz. Affogato kahvenizin üzerine istediğiniz aromaya sahip sos ve lezzet veren tatlandırıcıları ilave ederek de tüketime hazır hale getirebilirsiniz.Affogato foto

Affogato Bir Tatlı mı Yoksa İçecek mi?

Affogato başlangıçta tatlı icat edildi ve akşam yemeğinden sonra sindirim yardımı veya digestivo olarak hizmet etmesi amaçlandı. Aynı zamanda tatlı ve kahve kurslarını çok servisli bir yemekte birleştirmenin akıllıca bir yoludur. Ancak, kahvaltı için biraz dondurmanın üzerinde değilseniz, zor bir güne başlamak için de lüks bir yoldur.

Affogato Sıcak mı Soğuk mu İçilir?

Affogato’nun çekiciliğinin bir kısmı, biraz sıcak ve soğuk olmasıdır. Dondurulmuş gelato üzerine dökülen sıcak taze espresso arasındaki sıcaklık kontrastı, affogato’yu bu kadar bağımlılık yapan temel unsurdur. Bir affogato’yu ne kadar hızlı içerseniz, o kadar sıcak olur. Affogato’nuzun soğuğunu tercih ederseniz, dondurmanın eridikçe ekspresoyu soğutabilmesi için bir dakika bekletebilirsiniz.

Affogato Hangi Tatlarla Birlikte Gider?

Vanilya, affogato’daki dondurma için en geleneksel lezzet olmasına rağmen, affogato diğer birkaç lezzette de sunulmaktadır. İşte affogato’da görmeniz muhtemel lezzetlerden bazıları:

  • Peynirli kek: Cheesecake, İtalyan tatlılarında genellikle pandispanya ve espresso ile eşleştirilen bir lezzettir. Cheesecake aromalı gelato veya dondurma, espresso için zengin ve geleneksel bir lezzet eşleşmesi yapar.
  • Çikolata: Çikolata, İtalyan kahve içeceklerinde mocha olarak bilinir. Çikolata, affogatoya tabanda çikolata aromalı dondurma olarak veya üstüne ganaj veya acı tatlı çikolata sosu damlası olarak dahil edilebilir.
  • Karamel: Karamel, bir affogatoya zenginlik katan kahverengi şeker aromasının lezzet notalarına sahiptir. Karamel, karamel gelato baz olarak veya affogato üzerine karamel sosu damlatarak kullanılabilir.
  • Kahve: Espressonuzun espresso gibi tadına bakmayı seviyorsanız, kahve aromalı bir dondurma, affogato’nun kahve lezzetini vanilya veya çikolata gibi diğer notalarla karıştırılmadan tutarlı tutmanın iyi bir yoludur.

Vanilya, affogato’da espresso ile eşleşen geleneksel lezzet olmasına rağmen, deney yapmanın bir çırpıda olduğu kadar kolay bir tatlıdır. Mutfağınızda menü dışı bir zevk için en sevdiğiniz kombinasyonu bulmak için bazı farklı lezzetlerle oynamayı deneyin.

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.