Frappe

Frappe Nedir?

Frappe kahve Yunanistan kökenli ve dünya çapında büyük bir üne kavuşmuş kahve türlerinden biri. Frappe granül kahveye su eklenip köpürtülmesi sayesinde elde ediliyor. Bu kahve türüne katılan sınırsız sayıda meyve şurupları, karameller ve çikolata sosları ile her çeşit lezzete sahip olma imkanı var. Frappe buz ile karıştırılıyor ve uzun bardaklarda servis edilmesi sağlanıyor. Soğuk kahve türlerinde en favori içecek türü olarak dikkat çeken frappe hazırlamak için üç çeşit yöntem mevcut. Bunlar sallamak, karıştırmak ve dövülerek frappe hazırlamak olarak karşımıza çıkıyor. Yoğun bir kahve formu olan frappe özellikle yaz aylarında tüketicilerini serinletme görevini üstleniyor.

1957 senesinde Selanik şehrinin ev sahipliği yaptığı Uluslararası bir Kahve Fuarı organizasyonunda, bir Nestle çalışanı müşterilere milkshake nedir sorusunun cevabını vererek yeni çıkardıkları bu ürünün tanıtımını yaparken, başka bir çalışan kendi kahvesini yapacak sıcak su bulamadı ve kahvesini shaker içerisinde buz ve soğuk su kullanarak hazırladı. Bu şekilde keşfedilen soğuk kahve türü Frappe günümüzde neredeyse her kafede mevcut. O gün keşfedilen frappeden farklı olarak ise günümüzde Frappe kahveler hazır kahve bazlı değil, espresso bazlı olarak üretilmektedir.

Frappe kahvenin diğer kahve türleri ve içeceklerden pek çok farkı mevcut. Bunlardan biri, hazırlık aşamasının kahve türlerine değil, sallanması itibariyle milkshake içeceğini andırmasıdır. Ayrıca frappe diğer soğuk kahvelere göre çok daha yoğun bir dokuya sahiptir. Ayrıca Frappe tamamen hazırlandığında iyice karışmış durumdadır, içerisinde buz parçaları ayırt edilemez hale gelmiştir. Frappe hazırlanırken içeceğin tamamen köpük formuna gelmesine özen gösterilir. Frappe ile Milkshake arasındaki fark ise Frappe yapımında dondurma kullanılmamasıdır.

Frappe Faydaları Nelerdir?

Frappé, soğuk kahve içeceği türlerinden biridir ve özellikle yaz aylarında serinlemek için sıkça tercih edilir. Frappé’nin sağlığa birçok faydası vardır. İşte frappé’nin faydaları:

  • Kafein içeriği sayesinde, frappé enerji seviyesini artırır ve odaklanmayı geliştirir.
  • Frappé’nin içindeki antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarını önler.
  • Koyu çikolata gibi frappé içeceğindeki kakao, kalp sağlığına faydalı olan flavonoidler içerir.
  • Frappé, beyin fonksiyonlarını destekleyen B vitamini, magnezyum ve fosfor gibi besinleri içerir.
  • Soğuk kahve içmek, vücuttaki iltihaplanma seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Kahve tüketimi, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ancak frappé’nin fazla tüketimi bazı olumsuz etkilere de neden olabilir. Özellikle şeker ilave edildiğinde frappé tüketimi aşağıdaki zararlara neden olabilir:

  • Fazla şeker tüketimi kilo alımına neden olabilir ve diyabet riskini artırabilir.
  • Bazı frappé çeşitlerinde yüksek yağ içeriği olabilir ve bu da kalori alımını artırabilir.
  • Aşırı kafein tüketimi sinirlilik, huzursuzluk, uyku sorunları ve kalp çarpıntısı gibi yan etkilere neden olabilir.

Sonuç olarak, frappé tüketmek belirli bir ölçüde sağlıklı olabilir, ancak şeker ve yağ ilavesi gibi fazla tüketildiğinde zararlı olabilecek maddelere dikkat etmek önemlidir.

Evde Frappe Tarifi 

Frappe evde hazırlanması oldukça basit kahve türlerinden biridir. Ancak evde Frappe yapabilmek için espresso makinesi, blender ve köpük makinesine ihtiyacınız var. Evde Frappe hazırlamak iççin ilk yapmanız gereken şey kahve bazınızı oluşturmak. 1 buçuk bardak kahve, dört bardak frappe yapmanıza olanak sağlar. Espressonuzu hazırlayın ve kahve henüz sıcakken, tercih ediyorsanız tatlandırıcı ekleyin. Sonrasında kahvenizi soğumaya bırakın. Soğuma işleminden sonra kahvenizi blender yardımıyla çırpmak üzere bir kaba alın. Üzerine yarım bardak süt ekleyin.  Kabınıza bir buçuk bardak buz koyun. Blender yardımı ile bütün malzemeleri karıştırın ve buzu tamamen parçalayın. Yoğun yapıya kavuşan frappenizi uzun boylu bir bardağa alın ve süsleyin. Frappe süslemek için süt köpüğü ya da krema kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Frappe foto 1

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.