Flat White

Flat White Nedir?

Flat White Avustralya’dan başlayarak tüm dünyada ün salmış bir kahve hazırlama biçimi olarak karşımıza çıkıyor. Beyaz, köpürtülmüş sür içerek Flat White espresso bazlı bir kahve türü. Sütlü kahve sevenler ancak kahvesinde çok miktarda süt bulunmasından da rahatsız olanlar için bir numaralı tercih olacak kahve çeşidi Flat White küçük bardaklarda servis ediliyor. Flat White kahvesini diğer kahve türlerinden ayıran özelliklerinden biri ise üzerinde köpük olmaması. Espresso tadını yoğun olarak almak istiyor ancak süt kremasının yumuşak dokusunu da hissetmeyi seviyorsanız Flat White tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Flat White Avustralya veya Yeni Zelanda’ya ait bir içecektir ancak bu iki seçenek arasında kesin bir bilgi bulunmuyor. Yine de Flat White kahvesinin 1980 yıllarında popüler olmaya başladığını söylemek mümkün. Flat White görüntüsü nedeniyle sık sık Cafe Latte ile karıştırılıyor. Bu iki kahve türü arasındaki temel farklardan biri ise üzerlerindeki süt köpüklerinin miktarının tamamen farklı olması. Ayrıca Cafe Latte 200 mililitrelik bardaklarda servis edilirken Flat White, 180 mililitrelik seramik fincanlarda servis ediliyor. Flat White kahvesinin içerisinde iki shot espresso bulunuyor. Ancak kahve tadını seyreltmek veya yoğunlaştırmak amacıyla bazı barıştalar çift shot espresso tercih ediyor.

Flat White Nasıl Yapılır?

Evde Flat White kahve yapmak mümkün ve oldukça da keyifli. Flat White yaparken dikkat etmeniz gereken temel özellik ise mikro köpük kullanmanız. Flat White kahve yaparken espresso ile sütü tamamen karıştırmalı ve espressonun üzerine sütü bir noktadan yavaşça döktüğünüzden emin olmalısınız. Flat White kahvenizin üzerine küçük ve yoğun bir köpük tabakası oluşturmanız gerekiyor. Bu köpükleri elde etmek için French press makinesinden yardım alabilirsiniz. Flat White için bir porsiyon boyutu ise 160 mililitre hacime sahip özel kesimli Flat White bardaklarıdır.

Flat White yapmak için ilk adım espresso kahvenizi hazırlamanızdır. Bu aşamadan sonra sütünüzü hazırlamanız ve küçük köpükler haline getirmenizdir. Sonrasında süt köpüklerinin hazır olamsını sağlayın. Süt kadife bir yapıya ulaşıp parlak bir görüntüye sahip olduğunda işlem tamam demektir. Sütünüzün sıcaklığı ortalama 70 derece olarak kalmalıdır. Son aşama olarak ise sütünüzü espresso kahvenizin üzerine dökün. Bu köpükler üzerinde istediğiniz kahve süsleme sanatını yapabilirsiniz. Flat White kahveniz servise hazır.

Flat White foto

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.