Yayınlar yükleniyor ...

Cortado Nedir?

Cortado kahve double espresso shot üzerine süt köpüğü eklenmesi ile elde edilen bir kahve türüdür. Üzerine süt eklenmiş espresso olarak tarif edilebilir. Özellikle Portekiz’de yoğun ilgi gören bu kahve türü espresso kahvenin acılığını azaltması sebebiyle tercih ediliyor. Cortado kahve türü ismini İspanyolca dilinde yer alan “cortar” kelimesinden alır. Cortar, kesmek demektir. İlk olarak İspanya’da keşfedilmiş olan Cortado keskin bir kahve tadına ulaşmak isteyenlerin tercih ettiği kahve türlerindendir. Ayrıca Cortado kahvenin üzerindeki süt köpüğüne, aynı latte sanatında olduğu gibi bazı desenler yapılabilmektedir.

Cortado Demleme Yöntemi

Cortado demlemek istiyorsanız öncelikle double shot espresso kullanmalısınız. Double shot espresso yapmak için 14 gram ince çekilmiş kahve kullanmanız önerilir. Espresso kahvenizin üzerine ılık süt ekleyin. Daha keskin bir kahve tadı istiyorsanız bir shot miktarında süt ve bir shot hacminde de süt köpüğü tercih edebilirsiniz. Cortado 250 gram hacminde bardaklar ile servis edilir. Cortado kahvenizin aromasını malzeme miktarlarında ufak değişiklikler yaparak sizin için ideal kıvama  kolayca getirebilirsiniz. Cortado kahve hazırlanması kolay ve herkesin damak zevkine hitap edebilen kahve türlerinden biridir.

Cortado Nasıl Tüketilir?

Cortado kahvenin sıcak halde içilmesi tavsiye edilir. Ne çok tatlı, ne de çok acı bir kahve içmek istediğiniz zamanlar içerisinde Cortado kahve içmeyi tercih etmeniz sizin için ideal olacaktır. Cortado sadece lezzeti değil sunduğu estetik görüntüsü ile de insan damak tadına hitap ettiği gibi göz zevkine de hitap eden kahve türlerindendir. Süt, süt köpüğü ve kahvenin renk uyumu karşısında iştah açıcı bir görünüme sahip olan Cortado kahvenin bu görünümünü daha rahat sunabilmesi için cam bardaklarda servis edilmesi önerilir. Cortado kahvenin bir porsiyon boyutu yaklaşık olarak 117 mililitre hacim kaplamaktadır. Kahve bardağında kalan boşluk süt köpüğü ile tamamlanabilir. Ayrıca Cortado kahve için özel olarak üretilen Cortado fincanları da satışta mevcut durumda. Kendine has bardak yapısıyla tarz sahibi bardaklar yaklaşık olarak 120 mililitrelik ufak fincanlardır. Cortado, geleneksel ismiyle Gibraltar adındaki cam bardaklar ile servis edilebilir.

İçeriği Paylaş