Cappuccino

Cappuccino Nedir?

Cappuccino kahve İtalyan kültüründe kahvaltıda tüketilen bir kahve türü olmasıyla dikkat çekiyor. Espresso shot üstüne sıcak süt ile süt köpüğü eklenmesi sonucu tüketime hazır hale getirilen cappuccino kahve sıcak halde tercih ediliyor. Kahvenin sıcaklığı sabit tutulmak istendiği için cappuccino kahve örselenn bardaklara konularak servis ediliyor. Güne kahveyle başlamayı seven insanlar için bir numaraları kahve türü olan cappuccino zinde kalmanıza yardımcı oluyor.

Konstantrasyonu arttırıcı özelliğiyle ön plana çıkan cappuccino kahve, size kafein ihtiyacınızı karşılamanız konusunda yardımcı oluyor. Ayrıca kendine hayran bırakan kokusu ve aroması sayesinde cappuccino kahve keyfimizin yerine gelmesi konusunda da bize yardımcı oluyor. Her besinde olduğu gibi, cappuccino da aşırı tüketim durumunda çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor. Bu kahve türü en çok fındık veya çikolata aromalı haliyle tercih ediliyor.

Cappuccino Faydaları

  • Cappuccino ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olur.
  • Ayrıca bu kahve türü konstanre olmanıza katkı sağlar.
  • Cappuccino kahve tok hissetmenize yol açar.
  • Şekersiz tüketilmesi durumunda kalorisi oldukça düşüktür. Bu nedenle diyetlerde sıklıkla tercih edilir.
  • Uygun miktarda cappuccino kahve içmek metabolizmanızı hızlandırır.
  • Badem sütü veya yarım yağlı süt ile yapılmış bir porsiyon cappuccino 20 kalori içeriğe sahiptir. Kullandığınız sütün miktarına göre cappuccino içerisinde protein mevcuttur.
  • Ayrıca cappuccino A, D ve B12 vitaminleri bakımından sağlıklı bir içeriğe sahiptir. Bunun yanında riboflavin de içerir. Pantotenik asit, potasyum, selenyum, fosor ve kalsiyum içeren bu kahve türü oldukça faydalıdır.
  • Dengeli beslenmeyi hedefleyenler için muhteşem bir kahve seçeneğidir.
  • Cappuccino kahvenizin kalorisini düşük tutmak istiyorsanız sütünüzü yarım yağlı ya da yağsız tercih etmelisiniz. Yanında atıştırmalık tüketmekten kaçınmalı ve şekersiz bir aroma ya da bitter çikolata tercih etmelisiniz.
  • Cappuccino tansiyon sıkıntısı ve kalp rahatsızlıkları yaşayan insanlara tavsiye edilmez. Ayrıca migreni tetikleyici özelliğinin yanında karaciğer ve safra kesesi sıkıntıları yaşayanlar da cappuccino tüketirken dikkatli olmalıdır. Bunun yanında cappucino kahvesi, çocuk sahibi olmak isteyen insanlar ile gebelere tavsiye edilmiyor. Cappuccinoyu belirli aralıklarda ve uygun miktarda tüketmeniz en uygun tercih olacaktır.

cappucino foto 1 

Cappucino Nasıl Hazırlanır?

Cappucino, espresso bazlı bir içecektir ve hazırlanmasında espresso, süt ve süt kreması eşit miktarlarda kullanılmalıdır. Hazırlanmasında önce fincana birer ölçek espresso ve kremalandırılmış sıcak süt konulur. Son olarak da üzerine bir ölçek süt köpüğü kaşıkla eklenir. İçeceğin miktarına göre, cappucino chiaro veya ıslak cappucino veya cappucino scuro veya kuru cappucino şeklinde adlandırılabilir. Cappucino, diğer espresso bazlı içecekler gibi latte ve mocha gibi kahve bileşenlerinin oranları çok önemlidir ve ideal kıvamda hazırlanması için her bir bileşenin doğru oranda kullanılması gerekir.

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.