Yayınlar yükleniyor ...

Americano Nedir?

Americano kahve, espressoya su katılması ise elde edilen saf bir kahve türüdür. Americano sade içeriği sayesinde kahve tadının en yoğun biçimde hissedildiği kahve türlerinden birisidir. Kökeni 2. Dünya Savaşı zamanına kadar uzanan bu kahve türünün hikayesi ise çok ilginç. Savaşı kazanmış bir halde İtalya’ya gelmiş olan Amerikan askeri, bir kahve dükkanında otururken içtiği espressoyu çok sert olduğu için beğenmez. Espressoya su katılmasını isteyen askerin üzerine dükkan sahibi bu isteği yerine getirir. Böylelikle filtre kahve tadına en yakın espresso türü, adını Americano olarak almış olur. Kahve kültürünün bugünlerde dünya çapında değişimi ve gelişime bağlı olarak Americano da hızla popülerite kazanıyor.

Buz, şeker ve aromalı tatlandırıcılar gibi çeşitli ara malzemeler ile farklı tatlarda Americano kahve lezzetleri elde etmek mümkün durumda. Americano yapacak veya tüketecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. Bunlardan ilki Americano hazırlarken kaynattığınız suyun sıcaklığı. Bir diğeri ise Americano tüketeceğiniz fincanın sıcaklığı olarak karşımıza çıkıyor. Fincanınızı ısıtmak için içerisine sıcak su koyarak bekletmeniz gerekiyor. Bunu yapmanızın temel amacı ise, fincana konan kahvenin soğuk bardakla karşılaşınca bazı aromalarını kaybetme riskini önlemek. Bir porsiyon Americano kahvede ortalama 15 kalori mevcut. Bu da diyet yapan ve zayıflamak isteyenler için Americano kahveyi eşsiz bir kahve çeşidi yapıyor. Ancak çeşitli süt türleri, kahve kremaları, tatlandırıcılar ve aromalar ile bir porsiyon Americano kahve içindeki kalori miktarını büyük oranlarda arttırmanız mümkün. Bu anlamda Americano kahvenize hangi malzemeyi ne oranda koyduğunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Americano kahvenizi yaparken yağsız süt kullanarak kalori miktarını en aza indirebilirsiniz.

Americano Nasıl Yapılır

Americano espresso bazlı bir kahve türü olması sebebiyle önce espresso yapmanız gerekiyor. İnce öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanarak espresso hazırlayın. Ortalama 90 derece sıcaklıkta su ısıtın ve bu ısı ayarını bozmadan espressonuzun içine bire bir oranında katın. Eğer Americano kahvenize süt katacaksanız sütünüzü de 65 derece sıcaklığı aşmayacak şekilde ısıtmanız gerekiyor. Kahveniz ve suyunuz tamamen birbirinden ayırt edilemeyeek bir biçimde karıştığında Americano kahvenizi afiyetle tüketmeye başlayabilirsiniz.

İçeriği Paylaş