Arabica Kahve

Arabica Kahve Nedir? 

Kahve, hemen hemen her gün severek ve kimi zaman ise ihtiyaç olarak tükettiğimiz bir içecek türü. İçerdiği yüksek kafein oranıyla zihinsel aktiviteyi arttırarak kendimizi zinde hissetmemize yardımcı olan kahve, dünya çapında sevilen ve tanınan içeceklerden biri. Kahve, kökboyasıgiller familyasının Coffea adındaki cinsine mensup bir ağaç türü. Kahve ağacında yetişen çekirdekler toplanarak kavurulur ve öğütülür, böylece hazır olarak tükettiğimiz kahve hazırlanmış olur. Kendine has aromatik kokusu ve eşsiz lezzetiyle gönlümüzde taht kuran kahvenin ise pek çok türü mevcut…

Kahvenin 14. Yüzyılda, Güney Etiyopya ülkesinde keçilerini otlamaya çıkaran Khaldi isimli bir çobanın keşfettiği düşünülüyor. Rivayete göre Khaldi’nin keçileri kahve meyvesini yemeye başlayınca çoban, merakına yenik düşmüş ve kendi de kahve meyvesinden yemeye başlamış. Kendisine enerji verdiğini fark edince bunu diğer insanlara duyurmuş. Böylece kahve ülke sınırlarını aşmış ve her kültürde kendine yer edinmeyi başarmış. Günümüzde ise kahve, petrolden sonra ticareti en çok yapılan ürün olarak dikkat çekiyor. Kahve üretimi konusunda ön plana çıkan ilk ülke ise Brezilya. Kahve, dünya çapında yetmişten fazla ülkede üretiliyor.

Dünyada en çok üretilen kahve çekirdeği ise Arabica kahve türüne ait. Arabica kahve, yüksek kaliteli kahve içmek isteyenlerin aradığı kahve türü. Güney Amerika, Afrika ve Papua Yeni Gine ülkelerinde yetişen Arabica kahve yumuşak içimli ve genellikle meyve aroması içeren bir kahve türüdür. Arabica kahve çekirdeği oval yapıdadır ve düşük kafein seviyesine sahiptir. Kısa sürede çürüyebilen Arabica kahve çekirdeği ince bir işçilik gerektirir. Dünya kahve ticaretinin yüzde yetmiş beşini oluşturan Arabica kahve, Avrupa ülkeleri tarafından yoğun ilgi görmektedir. Islak işleme yöntemi ile işlenen kahve türü, diğer kahve türlerine göre daha pahalıdır. Arabica kahve doğru demlenirse gerçekten lezzetli olabilmektedir.

Arabica Kahve Faydaları

  • Arabica kahve içerdiği antioksidanlar bakımından kansere sebep olan hücrelerin artmasını engeller.
  • Arabica kahve, baş ağrısına iyi gelmekte ve ağrı kesici ilaçlarda kullanılmakta olan bazı bileşenleri içerir. Baş ağrısını geçirmek konusunda ilaçlardan yüzde 40 oranında daha etkili olduğu da bilinenler arasında.
  • Konsantrasyon sağlamanıza yardımcı olan kahve, siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarına da yakalanmanızı önlüyor.
  • Ayrıca Arabica kahve selülit sorunlarına da iyi geliyor.

arabica robusta foto

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.