Fesleğen

Fesleğen Nedir?

İnsan yaşamının en önemli bitkilerinden bir tanesi olarak kabul edilen fesleğen, ılıman iklimlerde yetişen tek yıllık bitkilerden bir tanesidir. Boyu 60 cm kadar uzayabilen ve ülkemizde Akdeniz – Ege kıyılarında yetişen fesleğenin yeşil renkli bir bitkidir. Oval biçimli ve kenarları dişli bir bitki olan fesleğenin en ayırt edici özelliği kokusudur.

Güzel kokular yayması nedeniyle bir süs bitkisi olarak da tercih edilebilen fesleğen yemeklerin vazgeçilmezlerindendir. Yaz aylarında çiçekler açan ve görsel açıdan kusursuzluğu vaat eden bu bitki ister çiğ ister pişirilerek tüketilebilir.

Fesleğen Faydaları Nelerdir? 

Fesleğenin faydaları saymakla bitmese de hayatınızda en önemli etkileri ortaya çıkaracak olan seçenekleri sizlerle buluşturuyoruz. Bu sayede kalite odaklı seçeneklerden faydalanmanıza olanak sağlıyoruz. İşte fesleğeni tüketerek elde edebileceğiniz birbirinden özel faydalar!

  • Mide krampları ve şişkinliğin önlenmesini sağlar,
  • Gaz ve idrar sorunlarında söktürücü etki yapar,
  • Baş ağrılarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur,
  • Öksürüğün kesilmesini sağlarken solunum yolları problemlerini giderir,
  • Gerginliği ortadan kaldırarak daha sakin olmanızı sağlar,
  • Sinek ve böcek ısırıklarında ciltte oluşan hasarı engellemek adına tercih edilir,
  • Keskin kokusu sayesinde burun tıkanıklıklarının önüne geçer,
  • Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde iç organlarda görülen pek çok hastalığın engellenmesini sağlar,
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayarak sizin için olumlu etkiler sağlar,
  • Migren sorunlarını ortadan kaldırarak karaciğer sorunlarına da çözüm üretir.

Birbirinden özel faydalarıyla sağlığınızı koruyacak bu çok özel bitkiyi kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Fesleğen Nasıl Kullanılır?

Fesleğen, bir yaprak olarak tercih edilebildiği gibi insan yaşamında olumlu etkiler doğuran tohum ve yağ formatında da kolaylıkla kullanılabilir. Bu nedenle de tercih sebebine uygun bir şekilde kullanımın söz konusu olduğu ifade edilmelidir. Peki, bu konuda ne tür çözümlere başvurmak gerekir?

Yağ olarak kullanıldığında doğrudan cilde ya da saça sürülebileceği gibi yemeklere de katılabilir. Yağ formunun diğer seçeneklere nazaran daha avantajlı olduğundan söz etmek gerekir. Öte yandan yaprak formunda yemeklere aroma vermesi ya da çay olarak demlenmesi mümkündür. Kullanım tercihinize göre fesleğenin muhteşem özelliklerinden hemen siz de faydalanabilirsiniz.

Diğer Baharat çeşitlerini incelemek için lütfen tıklayınız.