Excelsa

Excelsa Kahve Nedir? 

Excelsa kahve Liberica kahvenin alt türüdür. Yine de Liberica kahve çekirdeğine kıyasla büyük farklılıklar göstermesi nedeniyle excelsa kahve ayrı bir çekirdek türü olarak kabul edilir. En çok Güneydoğu Asya bölgesinde yetişen excelsa kahve çekirdekleri, dünya çapındaki kahve miktarının yüzde 7 oranını oluşturmaktadır. Excelsa kahvenin aroması oldukça güçlü ve dikkat çekicidir.

Genellikle tadı Robusta kahve ile karıştırılan excelsa kahve, ekşi ve asitli bir yapıya sahiptir. Bu yapısı nedeniyle sıklıkla Arabica kahve çekirdekleriyle harman edilir, böylece ortaya çıkan ürüne farklı bir karakter kazandırmış olur. İçtiğimiz kahvelerin içerisindeki aromayı güçlendirici olarak da çok az miktarda excelsa kahve kullanılmaktadır.

Arabica kahvelere daha karmaşık ve akılda kalıcı şekilde karakterize edilmiş bir tat vermek için yüksek oranda tercih edilen bu kahve türü tek halde demlemeye uygun olmaması nedeniyle demlemelerde fazla tercih edilmeyen bir tür olarak bu kahve türü ön plana çıkmaktadır. Excelsa kahve çekirdeğinin öğütülmesi sonucu oluşan tat ise bir turtaya benzetilir. Excelsa kahvenin tadını olgunlaşmış bir meyve tadına benzetenler de vardır.

Kendine özgü bir profil taşıyan bu kahve türü hakkında kahve gurmeleri, eşsiz benzersiz bir tada sahip olduğunu ifade ediyor. Tütsülü gövde yapısı ve çiçek ile meyve karışımı bir lezzeti andırdığı söylenmekle birlikte Excelsa kahve hakkında olumsuz yorum yapanlar da var. Kahve tadının belirgin olmadığını ifade eden tadımcılar aynı zamanda bu kahve türünün lezzeti bakımından akıllarda soru işareti kalmasına sebep olmuşlardır.

Filipinler bağımsızlığını açıkladıktan sonra üretimi azalan kahve türü, Arabica kahve çekirdeklerinin daha fazla ve düzenli olarak üretilmesi gibi nedenlerden dolayı artık Excelsa kahve dünya çapında eskisi kadar ilgi görmemekte. İçerdiği kafein oranı ve benzersiz aromalı lezzeti ile diğer kahve türlerinden kolayca ayrılabilen Excelsa kahve çekirdeklerini mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Excelsa kahve çekirdeklerini internet üzerindeki global satış platformları üzerinden temin edebilir ve size en yakın kahve dükkanından sizin için öğütmelerini talep edebilirsiniz. Bu işlemden sonra ise öğütülmüş excelsa kahvenizi Arabica kahve tozunuz ile karıştırılmanız tavsiye edilenler arasında.

excelsa foto scaled 2

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.