Latte

Cafe Latte Nedir?

İtalyanca dilinde “süt” anlamının karşılığı olan latte, çoğunlukla kahve siparişlerinde “Bir latte alabilir miyim,” şeklinde yanlış kullanılıyor. Bu ifadenin doğru kullanımı ise “Cafe Latte” şeklinde. 1 veya 2 shot espressonun üstüne sıcak süt eklenerek oluşturulan Cafe Latte, beyaz süt köpüğü ile süslenerek servis edilir. Bu süt köpüğü ile çeşitli desenler yapmak ise ayrıca bir sanat çeşididir. Yumuşak içimli olmasıyla sert kahve sevenlerden ziyade ağzını tatlandırmak isteyenler tarafından tercih edilen bu kahve türünün yapımı için süt, özel olarak buharda ısıtılır. Aroması, benzersiz kıvamı ve lezzetiyle Cafe Latte pek çok insan tarafından severek tüketilen bir kahve türü.

Evde Latte yapmak da oldukça basit ve keyifli bir aktivite. Özel Latte tozu, çeşit çeşit şuruplar ve süt ile kendi benzersiz lattelerinizi oluşturmanız mümkün. Lattenin köpük kıvamında olmasını sağlayan bu içerikleri ise kesinlikle cam kavanozlarda muhafaza etmeniz gerekiyor. Isı ve suya maruz kalmadan saklanmaları malzemelerin korunabilmesi açısından önem arz ediyor. Ayrıca latte ,tatlı yapımında da sıklıkla tercih edilen bir kahve türü. Cheesecake tabanlarında karşılaştığınız latte lezzetini hatırlayın. Cafe latte, soğutulduktan sonra kek tabanlarını ıslatmak için kullanılıyor. Ayrıca tamamen köpürterek krema süslemesi yerine de latte kullanabilirsiniz. Lattenin içerisine karıştırılabilecek özel aromalı şurupların başında is çikolata şurubu, meyve şurupları ve karamel şurubu geliyor.

Latte Faydaları Nelerdir?

 • İçerdiği antioksidanlar ile Cafe Latte, kanser riskine karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Fitokimyasal içeriği sayesinde Latte soğuk algınlığına iyi gelir. Bu amaçla tüketilecek lattenin içerisine zencefil veya kakule tarzı baharatlar da eklenebilir.
 • Cafe lattenin halsizliğin giderilmesine yardımcı olduğu bilinir.
 • Vücut bağışıklığını arttırarak savunma sistemini güçlendiren Cafe Latte, soğuk ve sıcak şekilde tüketilebilir.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller ile hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
 • Cafe Latte hücre yenileyici özellik barındırır. Bununla birlikte süt ve espresso içermesi nedeniyle 100 gram Cafe Latte içerisinde 42,3 kcal mevcuttur. Düşük kalorisi bakımından diyet esnasında da içebileceğiniz bir kahve türüdür. Ayrıca lattenin içinde yağ ile karbonhidrat bulunmaz. Yine de her besinde olduğu gibi latte tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır.

 Latte Nasıl Yapılır?

Latte, espresso ve süt köpüğünün birleştiği bir kahve içeceğidir. Latte yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Malzemeler:

 • 1-2 shot espresso
 • 1 bardak süt
 • 1 çay kaşığı şeker (isteğe bağlı)

Araçlar:

 • Espresso makinesi veya espresso hazırlamak için bir yöntem
 • Süt köpürtücü veya çalkalama kabı
 • İnce uçlu bir kaşık veya spatula

Adımlar:

 1. Bir espresso shotu hazırlayın. Espresso makineniz yoksa, espresso yapmak için alternatif yöntemler kullanabilirsiniz.
 2. Sütü köpürtün. İyi bir süt köpürtücünüz yoksa, bir çalkalama kabı kullanabilirsiniz. Sütü kabın içine koyun ve kabı şiddetle çalkalayın. Süt köpürdükçe kabın içindeki hava kabarcıkları artacaktır.
 3. Sütü ısıtın. Sütü bir tencereye veya mikrodalgaya koyun ve ısıtın. Sütünüzü yakmadan, yaklaşık 60-70 derece sıcaklığa kadar ısıtın.
 4. Espresso shotunu bardağa dökün.
 5. Sütü espresso shotuna ekleyin. Süt köpüğünün yüzeyine bir miktar süt ekleyin. Daha sonra, sütü bardağın içindeki espresso shotuna ekleyin.
 6. Süt köpüğünü ekleyin. Süt köpüğünün geri kalanını, kaşık veya spatula kullanarak bardağa ekleyin.
 7. İsteğe bağlı olarak şeker ekleyin ve servis yapın.

Not: Ayrıca, latte yapmak için çeşitli süt alternatifleri kullanabilirsiniz, örneğin badem sütü veya soya sütü. Bu alternatif sütler, latte yaparken farklı bir lezzet ve kıvam oluşturabilirler.

Latte foto 1

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.