Yayınlar yükleniyor ...

Cafe Latte Nedir?

İtalyanca dilinde “süt” anlamının karşılığı olan latte, çoğunlukla kahve siparişlerinde “Bir latte alabilir miyim,” şeklinde yanlış kullanılıyor. Bu ifadenin doğru kullanımı ise “Cafe Latte” şeklinde. 1 veya 2 shot espressonun üstüne sıcak süt eklenerek oluşturulan Cafe Latte, beyaz süt köpüğü ile süslenerek servis edilir. Bu süt köpüğü ile çeşitli desenler yapmak ise ayrıca bir sanat çeşididir. Yumuşak içimli olmasıyla sert kahve sevenlerden ziyade ağzını tatlandırmak isteyenler tarafından tercih edilen bu kahve türünün yapımı için süt, özel olarak buharda ısıtılır. Aroması, benzersiz kıvamı ve lezzetiyle Cafe Latte pek çok insan tarafından severek tüketilen bir kahve türü.

Evde Latte yapmak da oldukça basit ve keyifli bir aktivite. Özel Latte tozu, çeşit çeşit şuruplar ve süt ile kendi benzersiz lattelerinizi oluşturmanız mümkün. Lattenin köpük kıvamında olmasını sağlayan bu içerikleri ise kesinlikle cam kavanozlarda muhafaza etmeniz gerekiyor. Isı ve suya maruz kalmadan saklanmaları malzemelerin korunabilmesi açısından önem arz ediyor. Ayrıca latte,tatlı yapımında da sıklıkla tercih edilen bir kahve türü. Cheesecake tabanlarında karşılaştığınız latte lezzetini hatırlayın. Cafe latte, soğutulduktan sonra kek tabanlarını ıslatmak için kullanılıyor. Ayrıca tamamen köpürterek krema süslemesi yerine de latte kullanabilirsiniz. Lattenin içerisine karıştırılabilecek özel aromalı şurupların başında is çikolata şurubu, meyve şurupları ve karamel şurubu geliyor.

Cafe Latte Faydaları

  • İçerdiği antioksidanlar ile Cafe Latte, kanser riskine karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
  • Fİtokimyasal içeriği sayesinde Latte soğuk algınlığına iyi gelir. Bu amaçla tüketilecek lattenin içerisine zencefil veya kakule tarzı baharatlar da eklenebilir.
  • Cafe lattenin halsizliğin giderilmesine yardımcı olduğu bilinir.
  • Vücut bağışıklığını arttırarak savunma sistemini güçlendiren Cafe Latte, soğuk ve sıcak şekilde tüketilebilir.
  • İçerdiği vitamin ve mineraller ile hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
  • Cafe Latte hücre yenileyici özellik barındırır. Bununla birlikte süt ve espresso içermesi nedeniyle 100 gram Cafe Latte içerisinde 42,3 kcal mevcuttur. Düşük kalorisi bakımından diyet esnasında da içebileceğiniz bir kahve türüdür. Ayrıca lattenin içinde yağ ile karbonhidrat bulunmaz. Yine de her besinde olduğu gibi latte tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır.

İçeriği Paylaş