Türk Kahvesi

Türk Kahvesi Nedir? 

Türk kahvesi, Türk kültüründe kahve üretimi yapılmamasına rağmen özel pişirilme metoduyla hazır hale getirilen ve Türk kültürüyle birlikte anılan ayrı bir kahve türü olarak dikkatleri üzerine topluyor. Türk kahvesini içmek üzere hazırlanmış fincanlar, köpüklü olmasına özen gösterilmesi, yanında lokum gibi küçük atıştırmalıklar ve ufak bir bardak su ile servis edilmesi bu kahve türünü ayrı bir gelenek haline getiriyor. Ayrıca Türk kültüründe eve gelen misafire önce kahve ikram ediliyor. Misafir önce kahveyi içerse tok, önce suyu içerse karnının aç olduğu anlaşılıyor ve hemen sofra kuruluyor.

Kız isteme merasimlerinde de “tuzlu kahve” olarak anılan özel bir gelenek Türk kültüründe yer edinmeyi başarmış durumda. Telveli bir kahve türü olan Türk kahvesinin çok sayıda faydası mevcut. Şekerli ve şekersiz olarak tüketilebilen bu kahve çeşidi ufak fincanlarda da servis edilse diğer pek çok kahve türünden daha fazla etkiye sahip. Uzmanlar, Türk kahvesini şekersiz veya az şekerli tüketmenizi, yanında yiyeceğiniz atıştırmalığın ise az kalorili bitter çikolata gibi atıştırmalıklar olması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca bol su tüketmeniz de tavsiye ediliyor. Türk kahvesini aşırı tüketmek pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarabildiği gibi doğru şekilde ve düzenli tüketim ise pek çok fayda sağlıyor.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

  • Aşırıya kaçmayacak şekilde Türk kahvesi tüketmek stresi azaltıyor. Ayrıca Türk kahvesi tüketmek depresyona yakalanmayı da yüzde 40 oranında engelliyor.
  • Araştırmalara göre kahvaltı sonrası bir fincan Türk kahvesi içenler güne daha enerjik bir şekilde başlıyor.
  • Şekersiz Türk kahvesi içmek metabolizmayı hızlandırıyor. Ayrıca kişiye tokluk hissi veriyor.
  • Türk kahvesinin karaciğere iyi geldiği ve ayrıca hafızayı da güçlendirdiği biliniyor. Yine de Türk kahvesini fazla tüketmekten kaçınmak gerekiyor.
  • Türk kahvesini aşırı miktarda tüketmek sindirim sistemini olumsuz etkiliyor ve mide asit dengesini bozuyor. Türk kahvesini günde en fazla üç fincan tüketmek gerekiyor.
  • Türk kahvesinin cildi besleme özelliğine sahip telvesini limon suyu ile karıştırarak cilt maskesi yapabilirsiniz. Bu maske cildinizin daha ışıltılı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacak. Ayrıca yaşlılık kırışıklıklarınızı azaltacak.

turk kahve

Diğer Kahve türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.