Badem

Badem, Gülgiller cinsinden bir bitki türüdür. Bu bitki, kiraz, erik, şeftali ve kayısı gibi diğer bitkilerle akrabadır. Badem ağacı, Akdeniz iklimine uygun olarak yetişir ve 4-10 metrelik bir boya sahiptir. Ağaç kışın yapraklarını döker. Meyvesi olan badem, dışı sert bir kabukla kaplı olmasına rağmen, içindeki çekirdek kısmı kuru yemiş olarak tüketilir.

Badem Nerede Yetişir?

Badem ağacı, Akdeniz iklimine uygun olan bölgelerde yetişir. Bu bölgeler arasında Türkiye, İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan ve Kaliforniya gibi yerler yer almaktadır. Badem ağacı, ilkbahar mevsiminde çağlası yenilen ve sonbaharda olgunlaşan meyvelerini verir. Bu meyve, iç bölümü tüm yıl boyunca farklı şekillerde tüketilebilir. Badem ağacının kökeni olarak, Romalılar ve Eski Yunan tarafından Akdeniz bölgesine getirildiği söylenir. Ana yurdu Afganistan ve İran olan badem, ilkbahar başlarında beyaz ya da pembe çiçekler açar. Kurutularak çerez olarak yenilen badem, çikolata, şekerleme ve pasta sanayisinde kullanılır. Ayrıca bademden elde edilen badem yağı, parfüm ve kozmetik endüstrisinde kullanılmaktadır. Türkiye, dünya badem üretimi sıralamasında ilk 10 içinde yer almaktadır.

Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içerir. Aynı zamanda omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, potasyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir ve B vitaminleri içerir. Badem, kalp sağlığını koruyan ve kolesterol seviyelerini düşüren çok değerli bir kaynaktır. Ayrıca, cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar, sindirim sistemini düzenler ve enerji seviyesini arttırır. Ayrıca, badem yağı cildi nemlendirir ve yumuşatır, saçları parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar, kemikleri güçlendirir ve kas ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Bademin Zararları Nelerdir?

Bademin fazla tüketilmesi, fazla miktarda kalori alımına neden olabilir ve kilo alımına yol açabilir. Ayrıca, bademlerde bulunan fenolik bileşikler, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca, bademlerde bulunan yüksek miktarda magnezyum, bazı kişilerde diyare ve ishal gibi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Ayrıca, bademlerde bulunan yüksek miktarda fosfor, bazı kişilerde böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Bunların yanı sıra, bademlerde bulunan yüksek miktarda fitokimyasallar, bazı kişilerde tansiyon yükselmesine neden olabilir. Badem, ölçülü miktarlarda tüketilmeli ve günlük sınırın geçilmemesi önerilmektedir. Ayrıca, badem bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar yaratabilmektedir ve alerjik belirtileri olan kişilerde dikkatli olunması önerilir. Ayrıca, badem yüksek E vitamini içeriğine sahiptir ve fazla miktarda tüketildiğinde, bu vitaminin aşırı alımına bağlı olarak bazı yan etkiler ortaya çıkabilir.

badem543654
Diğer Kuruyemiş türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.