Kaymaçina (Kaymakçina)
 1. Anasayfa
 2. Atıştırmalık

Kaymaçina (Kaymakçina)

0

Kaymaçina (Kaymakçina)

Balkanların sevilen bir tatlısı olan Kaymaçina tatlısını sizde deneyebilirsiniz. Malzemesi az olan bu lezzetli tatlıyı çok seveceğinize eminim.

Kişi Sayısı8
Pişirme Süresi30 Dakika
Kaymaçina (Kaymakçina), Kaymaçina (Kaymakçina) tarifitatlı, atıştırmalık

Malzemeler

 • 5 Yumurta, yarım litre Süt (soğuk ), 5 yemek kaşığı Un

 • Şerbeti için: 3 su bardağı Şeker, 3 su bardağı Su

Hazırlanış

1

Oda ısısında ki yumurta ve şekeri mikserle 10dk boyunca çırpıyoruz. Bu sırada fırınımızı 200 derecede ayarlayıp ısıtıyoruz.

2

Çırptığımız yumurtalar kabarıyor biz de yavaş yavaş sütü ekliyor ve çırpmaya devam ediyoruz. Ardından unu da yavaş yavaş ekleyip 5 dakika daha çırpıyoruz.

3

Bu karışımımızı tepsiye dökmeden önce 5 dakika öncesinde fırında ısınmasını sağlıyoruz. Harcımız sıcak tepsiye dökülecek.

4

Önceden yağlanmış ve ısınmış tepsimizi fırından tam çıkarmadan (soğumaması için) harcımızı döküyor ve tatlımızı üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Pişme süresi boyunca fırının kapağını açmıyoruz.

5

Tatlımız pişerken biz de o sırada şerbetimizi hazırlıyoruz. Pişen tatlımız gene tam fırından çıkmadan sıcak şerbeti tatlımızın üzerine döküyor ve ayarını sıfıra getirdiğimiz fırında 5 dakika boyunca bekletiyoruz.

6

Daha sonra tatlımızı fırından çıkarıp soğumaya bırakıyoruz. Tüketmeden önce buzdolabında iyice soğumaya bırakıyoruz.

Tarifin Püf Noktası ve Pişirme Önerisi:

1

Mikserde uzun çırpmamızın sebebi tatlımızı yerken yumurta kokusu almamamızdandır. Sıcak tepsiye harcımızı dökmek ve pişen tatlımızı sıcak şerbet dökmemiz gereklidir.

Tepkin Ne Oldu?
 • 2
  m_kemmel
  Mükemmel
 • 1
  ben_de_yapt_m
  Ben de yaptım
 • 0
  eh_te
  Eh İşte

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir