Ardıç

Ardıç Nedir?

Ardıç, ülkemizde sıklıkla yetişen bir ağaç türü olurken yaprakları ve tohumundan fayda sağlayabileceğiniz bir seçenektir. Ardıç ağacının oluşumunda oldukça değerli bir rolü bulunan Ardıç kuşu tohumların toprakla buluşmasını sağlayarak bu ender bitkinin gelişimine zemin hazırlar. Çeşitli inanışlara göre kutsal olduğu kabul edilen bu ağacın insan sağlığı açısından çok ciddi faydaları vardır.

Bitkisel ilaç yapımında kullanılan bu bitki aynı zamanda çok uzun yıllar yaşıyor olmasıyla dikkat çeker. İlaç yapımının yanı sıra yemeklere koku ve tat katmak açısından tercih edilen bu bitkinin faydalarına daha yakından bir göz atalım!

 

Ardıç Faydaları Nelerdir?

Toz şeklinde ya da çay formunda tercih edilebilecek olan ardıcın insan vücudunda ortaya çıkardığı birbirinden özel etkiler vardır. İşte o etkiler ile ilgili bütün detaylar!

  • Keskin bir tada sahip olması nedeniyle iştahınızı aşarak yemeklere ilginizi arttırır,
  • Sindirim problemlerinin yaşanmaması ve kabızlığın ortadan kaldırılmasında etkilidir,
  • Midede görülen ağrı, şişkinlik, ekşime ve diğer bazı sorunların giderilmesini sağlar,
  • İdrar yolları enfeksiyonunun iyileştirilmesinde faydalıdır,
  • Diyabet hastalarının kan şekeri ile alakalı yaşadıkları dengesizlikleri ortadan kaldırır,
  • Antioksidan özellikleri sayesinde vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar,
  • Kanın temizlenmesini sağlayarak kaliteli yaşama kapı aralar,
  • Kadınların regl dönemlerinde görülen ağrı, kramp ve kasılmaların giderilmesini sağlar.

Faydaları saymakla bitmeyen bu harika bitki sizin de yaşamınıza olumlu bir yön verebilir. Sağlıklı bir yaşam için ardıcın mucizevi etkileriyle tanışmaya hemen başlayabilirsiniz.

Nasıl Tüketilmelidir?

Sağlıklı ve faydalı bitkilerden olan ardıç; çay, serum ya da yağ şeklinde tercih edilebilecek olan bir seçenektir. Serum olarak kullanılabilecek olan ardıç, cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Nitekim serum formatı cilde uygulanabilir özelliktedir. Ağızdan alınmaması gereken bu serumların cilde uygulanmadıkları durumlarda sorunlara neden olabileceği açıktır.

Ardıç yağı kullanmak istiyorsanız şampuanlarınıza ya da kremlerinize bu yağı ekleyebilirsiniz. Cilde ve saçlara iyi gelecek olan bu yağ vücudunuzda çok ciddi dönüşümlere kapı aralar! Son olarak çay formunda tercih edebileceğiniz ardıç sayesinde iç organlarınızda olumlu etkiler ortaya çıkarabilirsiniz. Çay demleme teknikleri ise size kalmıştır.

Diğer Baharat çeşitlerini incelemek için lütfen tıklayınız.