Muskat (Hit Cevizi)
  1. Anasayfa
  2. Muskat (Hit Cevizi)

Muskat (Hit Cevizi)

Muskat veya hit cevizi, tropikal bir meyve ağacının meyvesidir. Latince adı “Myristica fragrans” olan bu ağaç, özellikle Endonezya, Malezya ve Sri Lanka gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişir. Muskatin meyvesi, kabuklu bir tohumu olan, yaklaşık 2-3 cm uzunluğunda bir kapsül şeklindedir. Meyvesinin içinde yer alan tohumları, baharat olarak kullanılır. Bu tohumlar, muskat cevizi adıyla da bilinir ve tatlandırma amaçlı baharat olarak kullanılır. Ayrıca, muskat cevizi yağı, parfüm yapımında da kullanılan bir aromatik yağdır.

Tarihçe

Küçük hindistan cevizi, tarihteki en trajik baharatlardan biri olarak kabul edilir. Bu baharatın kontrolü üzerinde kanlı savaşlar yapıldı ve birçoğu üretiminin kontrolünü ele geçirmek için öldü. Uzun bir süre boyunca çok nadir ve değerli bir bileşen olarak kabul edildi. İmparator Henry VI, tatlı kokulu bir ortam yaratmak için taç giyme töreninden önce Roma sokaklarının her yerine hindistan cevizi yaydı. Küçük hindistan cevizi zenginler arasında modaydı çünkü halüsinasyonlara neden olduğuna inanılıyordu. Zengin beyler, bu baharatı alkollü içeceklere öğütmek için hindistan cevizi öğütücüler kullanırlardı. Küçük hindistan cevizi ayrıca hamur işlerine, turtalara ve keklere pişirildi.

Sadece küçük bir tüccar grubu baharatın gerçekte nereden geldiğini biliyordu ve çok büyük meblağlara satıyorlardı. Birçoğu hindistan cevizinin yetiştirildiği gizemli “Baharat Adaları” nı bulmak istedi. 1512’de İspanyollar nihayet Banda Adaları’ndaki tüm dünya hindistan cevizinin büyüdüğü yeri keşfettiler.

17. yüzyılda Hollandalılar, hindistan cevizi üretiminin kontrolünü ele geçirmek için kanlı bir savaş başlattılar. Bu baharatın büyük miktarlarını Hollanda’ya götürdüler ve dağıtımın kontrolünü elinde tutmak için dev bir depoda sakladılar. Aslında, Hollandalılar, Breda Antlaşması’nın bir parçası olarak, hindistan cevizi baharat ticaretinin kontrolünü elinde tutmak için Manhattan adasını İngilizlerle takas ettiler.

Doğu Hint Adaları’nı işgal ettikleri sırada İngilizler, Bandalardan hindistan cevizi fideleri aldılar ve İngiliz sömürge kontrolü altındaki bölgelere ektiler. Bu hindistan cevizi tarlaları gelişmeye başladıkça, bu baharatın fiyatı düşmeye başladı. Zaman geçtikçe, orta sınıf artık sadece zenginler değil, bu baharatın tadını çıkarabilirdi.

Bugün, Endonezya ve Grenada bu baharatın birincil üreticileri ve ihracatçılarıdır.

Muskat’ın Mutfak Kullanımları

Muskat, tatlı yemeklerde ve sıcak içeceklerde yaygın bir bileşendir. Ayrıca tuzlu tariflerde de iyi çalışır.

Tıbbi Kullanımlar

Küçük hindistan cevizi halüsinojeniktir. Bir somunu öğütmek ve yemek bir etkiye sahip olacak ve genellikle sizi hasta ve mide bulantısı yapar. Aslında büyük miktarlarda zehirli olarak kabul edilir, bu nedenle sadece küçük miktarlarda kullanılmalıdır. Küçük hindistan cevizinin kanıtlanmış bir tıbbi değeri yoktur, ancak hazımsızlık, ağız kokusu, depresyon ile yardımcı olduğuna ve uyku yardımı olarak işlev görebileceğine dair bazı anekdotsal kanıtlar vardır.

Muskat Tadı nasıl?

Fındıklı ve hafif tatlı hindistan cevizi, güçlü ve farklı bir aroması olan yoğun bir baharattır. Isıya daha duyarlı olanlar için, hindistan cevizi neredeyse baharatlı görünebilir.

Küçük hindistan cevizi ile yemek pişirmek

Küçük hindistan cevizi uzun bir mutfak geçmişine sahiptir ve hem tatlı hem de tuzlu yemeklerin bir parçası olabilir. Bütün olarak kullanılabilir ve doğrudan bir tarife rendelenebilir veya önceden öğütülmüş hindistan cevizi teneke kutusundan ölçülebilir veya çalkalanabilir. Bütün hindistan cevizi kullanmak için, tohumun küçük bir kısmını tıraş etmek için bir mikro düzlem veya hindistan cevizi rendesine ihtiyacınız olacaktır. Küçük hindistan cevizi eklerken, ağır bir el kullanmadığınızdan emin olun, çünkü bu yoğun baharat bir yemeğin lezzetlerini kolayca yenebilir.

Küçük hindistan cevizi ayrıca kabak turtası baharatı, ras el hanout ve garam masala gibi farklı baharat karışımlarında bir bileşendir. Ayrıca daha fazla lezzet ve garnitür için kapuçino ve eggnog gibi çeşitli sıcak içeceklerin üzerine serpilir.

Muskat foto scaled 2