Kuvertür Çikolata
  1. Anasayfa
  2. Kuvertür Çikolata

Kuvertür Çikolata

Kuvertür çikolata, pastacılık sektöründe kaplama soslarının hazırlanmasında ve çikolata türlerinin elde edilmesinde kullanımına oldukça sık karşılaşılan bir çikolata türüdür. Beyaz kuvertür çikolata, sütlü kuvertür çikolata, bitter kuvertür çikolata ve meyveli kuvertür çikolata olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

Kuvertür Çikolatanın Kullanım Alanları

Kuvertür çikolata 40-45 derecelik bir sıcaklıkta eritilir. Sonra tekrar 25 dereceye düşürülerek donmasını sağlayan bir işlem uygulanır. Bu işlemin adı temperlemedir. Temperleme işlemi uygulanmadan kalıba dökülen kuvertür çikolatalar kalıba yapışır ve hoş bir görüntü sergilemez, çikolatanın yüzeyinde lekelenmeler gözlenir. İçerdiği yüksek kakao yağı oranı nedeniyle kuvertür çikolatalar diğer çikolata türlerinden ayrılıyor. Ayrıca kuvertür çikolataların konfiseri çikolatalar ile karıştırılması tavsiye edilmiyor.

  • Kakao yağı diğer bitkisel yağlarla karıştırılamıyor. Konfiseri çikolata ile kuvertür çikolataların karıştırılarak tek bir hamur elde edilmesi gereken durumlarda ise kuvertür çikolata miktarının yüzde 10’u geçmemesi tavsiye ediliyor. Bu hamurlarda kuvertür çikolatanın miktarının yüzde 10’u geçtiği durumlarda son ürün olarak elde edilen çikolata ürününün üzerinde lekelenmeler ve renk bozuklukları gözlenebiliyor.
  • Bitter kuvertür çikolata, kuvertür çikolataların en çok kullanılan formudur. Sütlü olarak da kullanılabilir. Şeker, kakao likörü, kakao yağı, soya lesitini ve vanilya aroması içerebilir. Kuvertür çikolatalar çeşitli meyve aromalarında da olabilir. Süsleme işlemleri için aromalar ve bu aromaların ürün rengine olan etkisi görünüm açısından önem arz etmektedir.
  • Fildişi olarak bilinen beyaz çikolatalı kuvertürler ise kakao içermez. Beyaz çikolatalı kuvertürler kaplama hamurlarına lezzet vermesi amacıyla hamura karıştırılabilir. Aynı zamanda beyaz kuvertür çikolatalar, kaplama hamurlarına kıvam vermek için de tercih edilir. Konfiseri çikolatayla karşılaştırıldığında kakao içermesi nedeniyle daha pahalı olan kuvertür çikolatalar, halk arasında konfiseri çikolatalarla sıklıkla karıştırılıyor.

Kuvertür çikolataların bir diğer kullanım alanı ise hepimizin çok sevdiği sufleler! Suflelerin içerisine koymak için uygun sıcaklıkta eriyerek akışkanlık sağlayabilmesi adına kuvertür çikolatalar tercih ediliyor. Ayrıca sıcak çikolata, çikolatalı brownie, fondü gibi pek çok çikolatalı tatlı çeşidi için de kuvertür çikolataların kullanıldığı biliniyor. Kısacası tatlı krizlerimize iyi gelen pek çok çikolatalı tatlının yapımı aşamasında kuvertür çikolatalar ön plana çıkan temel ürün olarak dikkat çekiyor. Lezzeti ve sunduğu kalitesiyle kuvertür çikolatalar, pastacılık sektörünün olmazla olmaz malzemeleri arasında.

kuvertur scaled 2

Diğer Çikolata türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.