Sarışın Çikolata
  1. Anasayfa
  2. Sarışın Çikolata

Sarışın Çikolata

Beyaz çikolatanın yüksek sıcaklığa maruz bırakılarak eritilmesi sonucu elde edilen sarışın çikolatanın kökeni Fransa’ya dayanıyor. Çikolata üreticisi Frederic Bau’nun çalışmaları sırasında şans eseri keşfettiği çikolata, karamela tonundaki rengiyle diğer çikolata türlerinden kolayca ayrıştırılabiliyor. Sarışın çikolatanın tadı süt reçeline veya hafif tereyağlı bisküviye benzetilir. Diğer çikolatalardan en önemli farkı ise eriyince ağızda tuzlu bir tat bırakması. Sarışın çikolata sahip olduğu bu tuzlu aromayı kakao ağacının yetiştiği topraktan alır. Sarışın çikolata henüz Türkiye’de yeni üretilmeye başlanan bir çikolata  türü. Yeni olması sebebiyle pahalı fiyatlara satılıyor. Lüks marketlerde sarışın çikolata aramak isterseniz “Dulcey” adı ile aramanızı tavsiye ederiz. Sarışın çikolata 85 gramlık paketler halinde, dulcey adı ile satılır.

Evde Sarışın Çikolata Tarifi

Marketlerde pahalı fiyatlara satılan sarışın çikolata lüks kategorisinde sayılabilir. Beyaz çikolatadan yapılan sarışın çikolatayı evde üretmek mümkün. Fırında veya benmari usulü ile eritilerek ocakta yapabileceğiniz bu çikolata türünü çok seveceksiniz. Beyaz çikolatayı kısık ateşte eritip çikolatanın içinde bulunan şekerin karamelize edilmesi ilkesine dayanan sarışın çikolata tarifinde, beyaz çikolatanın rengi sütlü kahveye döndüğünde dikkatli olmanız gerekiyor. Tereyağlı bisküvi kokusunu aldığınızda sarışın çikolatanızı elde etmiş olacaksınız. Evde sarışın çikolata yapmak istiyorsanız aldığınız beyaz çikolatanın kakao yağı oranına dikkat etmelisiniz. Kakao yağı oranı düşük olan beyaz çikolatalar eritme işlemi sonucunda kum gibi dağılabilmektedir.

Ürettiğiniz sarışın çikolatanızı tatlıların üzerine rendeleyebilir veya sos haline getirebilirsiniz.  Sarışın çikolatanızı düşük nemli ve kuru ortamda saklamanız gerekmektedir. Buzdolabına koymamalı ve kokusuz ortamda muhafaza etmelisiniz.

Sarışın Çikolata Faydaları

  • İçeriğindeki theobromine, öksürüğe iyi gelir ve vagus sinirindeki hareketliliği azaltır.
  • İçerisindeki antioksidanlar ile yaşlanmayı geciktirir, kanseri ve kalp damar hastalıklarını önler.
  • Hipertansiyonu düşürerek beyin kanamasını önler.
  • Kan basıncını düzenleyerek iyi kolesterolü uyarır.
  • İçerisindeki vitaminler cildi zararlı güneş ışınlarının bırakacağı hasarlara karşı korur.
  • Hamile kadınlarda stres seviyesini azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Canlandırıcı ve enerji vericidir, anti depresan etki göstermektedir.
  • Boğaz ağrısına iyi gelir. Magnezyum, çinko, manganez, demir, kalsiyum, bakır, kükürt ve potasyum içerir. Ayrıca B grubu vitaminler ve E vitamini içerir.

sarisin

Diğer Çikolata türlerini incelemek için lütfen tıklayınız.